| ღღღFloryღღღ a întrebat:

vreau niste sfaturi. eu stiu parola de la mess de la o colega si am intrat pe id ei si m-am uitat la convorbiri(stiu nu e prea frumos). In una din convorbiri acea colega vorbea cu alta colega si ma faceau pe mine in toate felurile cu toate ca eu la scoala sunt buna cu ele si le ajut mereu cand au nevoie si ele acum ma jignesc. Ce ar trebui sa fac? Cum sa ma comport cu ele pe viitor pentru ca ma gandesc sa ma comport si eu la fel de urat? E bine voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| EJelly a răspuns:

In primul rand as vrea sa iti repet ca ceea ce ai facut nu e foarte frumos...
Si, in legatura cu problema ta, ar trebui sa inveti ca nu trebuie sa le raspunzi celor care iti fac rau, tot cu rau. Tine minte ca cel destept cedeaza, si ca sa fii demna pana la capat, eu te sfatuiesc sa nu te razbuni, ci din contra, sa le arati cat gresesc. Daca vei fii in continuare buna cu ele (dar pastreaza o oarecare distanta si fii sincera in ceea ce faci, fiindca nu ai nimic de pierdut), le vei face sa realizeze ca se insala. Sunt rautacioase... dar ce castigi daca esti si tu la fel? O satisfactie de razbunare care tine cateva minute? Nu are nicio logicawinking Good luck. Sa revii cu amanunte soon!

| ღღღFloryღღღ explică (pentru EJelly):

Multumesc foarte mult oentru sfaturi

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Fi fata desteapta, fate ca nu stii nimic
Cand lasa garda jos, poc loveste-le unde le doare.
Fi genu de om din o bucata.
Inteapa pe la spate cand vezi ca esti in pericol.
Eu merg pe premiza "Decat sa planga mama, mai bine masa'
Pana la urma
Asta e viata.
Daca te formezi de mica sa lasi lumea sa te calce in picioare, asa vei fi si cand vei fi adult.
Ochii pentru ochii, dinte pentru DINTE.
Iate dupa lumea de mai jos, lasa-le sa se suie in capu tau, si probabil vei rezolva ceva cu asta.laughing
Nu vreau sa par rautacios.
p. s De ce ti-a dat parola? poate a facut-o intentionatlaughing
O data ce ai acces la parola, e normal ca era constienta ca ii citesti arhivele, nu?
Dar na... laughing

| Doηηa a răspuns:

Tratează-le cu indiferență.

| Wowhow a răspuns:

Asta inseamna ca sunt prietene false, care nu tin cont de sentimentele celorlalti si vor sa le fie numai lor bine. Daca nu te plac sa-ti spuna in fata, nu sa accepte favoruri atunci cand au nevoie si dupa sa te jigneasca pe la spate. Ignora-le si intoarce-le spatele, pentru ca nu te merita.Gaseste-ti pe cineva adevarat.Si nu pune la suflet, nu toate sunt ca ele, bine? Bafta! happy

| ema4ka a răspuns:

Mda intr-adevar nu e frumos sa intri pe id cuiva dar datorita acestui fapt ai aflat adevarata fata a colegelor tale. Parerea mea este ca ar trebui sa le ignori, iar cind doresc sa iti ceara ajutorul prefate ca nu le auzi, te ocupi cu ceva, arata-le ca esti ocupata adica scrii ceva si esti concentrata asupra acelui lucru..sau in pauza esi pe afara. Iar cind ai posibilitatea sa te contrazici cu ele vorbestele urit.