| Masculin98 a întrebat:

vreau sa ma ajutati cu un sfat. Am 16 ani si ma simt singur. Eu de felul meu sunt o persoana mai retrasa, mai rusinoasa, mai timida. Ma simt slab fata de ceilalti. Nu ma simt pregatit sa ies cu "prietenii mei" si nici nu am prietena. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| NgrMdx a răspuns:

Keep calm, asa e in adolescenta.Si eu sunt o fire mai timida dar nu-mi fac griji, in timp ne schimbam.
Nu trebuie sa ne fortam sa actionam din impuls daca nu suntem pregatiti.Trebuie sa te descoperi pe tine insuti mai intai. Poti incepe prin a iesi o data cu niste prieteni, si ai sa vezi diferenta.Incet incet iti vei da drumul si vei deveni mai sociabil. Daca stai in casa si alte alea nu-ti vei face prieteni sa stii.
Nu te stresa! Fii tu insuti.Nu trebuie sa te simti slab, nimeni nu e superior.Trebuie sa inveti sa ai mai multa incredere in tine, in fortele tale.Nu trebuie sa te simti pregatit pentru ceva anume, just do it!

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Trebuie sa mai astepti.

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Sunt unii baieti care sunt ca tine,e normal,nimic iesit din comun.
Trebuie doar sa prinzi curaj,ca nu ai nimic de pierdut, o viata traiesti.
Du-te si distreaza-te cu prietenii tai si simte-te bine impreuna cu ei.
Iti vei gasi si o prietena care sa te iubeasca, fi sigur.
Nu inceta niciodata sa visezi, trebuie sa fii mereu pozitiv, doar asa vei reusi si vei avea succes.
O viata frumoasa.
Peace!

| AssaSinNKidD a răspuns:

Ar trebui sa incepi si tu sa iesi mai pe -afara, sa stai cu ei, sa incepi sa vorbesti cu fetele. Nu ii problema asa eram si eu acum 1 an. Dar m-am schimbat. Mi-a trebuit timp dar am reusit. Chiar daca iti e rusine, incearca sa treci peste tot.

Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Serban_Andra_1999 a răspuns:

Si eu sunt la fel laughing daca te simti slab, inseamna ca ei te-au facut sa fii asa. Eu te-as sfatiu sa iti faci prieteni noi fata de care sa fii mai apropiat laughing)

| dusmanul86 a răspuns:

Pentru inceput fa-ti curaj si iesi din carapacea ta.iesi cu colegii de clasa la cate un suc, apucate de facut sport de echipa gen footbal sau baschet.cat despre iubita nu te gandi la asta.nu este nici o graba ai toata viata in fata

| Tinușca a răspuns:

Sa nu faci nimic( sunt sigura ca vei face un pas gresit si te vei face de ris, cam asa patesc majoritatea persoanelor de genul tau).Ia-o usor, integreazate intr-un cerc de prieteni, sau mai bine fa-ti un prieten(a) care sa se asemene cu tine la caracter.Nu e nimic rau in a fi retras si timid, nu cred ca ar trebui asa te schimbi, cineva iti va aprecia calitatile tale mai devrem sau mai tirziu. Funda?

| emanuela25 a răspuns:

Eu am 15 ani, si eu eram asa inainte. Dar am incercat sa socializez mai mult, sa incerc sa-mi depasesc limitele si temerile. incearca sa iesi din timiditatea asta, si usor usor vei remarca ca vei reusi sa iti faci multi prieteni, cu ajutorul carora vei putea iesi din "anonimat". :oo3 nu trebuie sa te simti mai slab, cu totii avem drepturi egale. :3 iti garantez ca daca vei fi mai indraznet, iti vei face usor o prietenabatting eyelashes iti promit smug pentru ca fetelor le plac baietii ceva mai dezghetati, nu le place sa traga ele de baieti. succeswinking