| bella_5490 a întrebat:

Buna TPU :* vreau sa va cer so voua parerea in ce urmeaza sa fa :
parinti mei s-au despartit si eu am ramas cu mama iar ea sta cu un om. acum 2 sau o luna s-au despartit si mama a zis ca nu se mai impaca cu el si acum 2 zile am aflat ca sa impacat cu el si ea mi-a zis sa i mai dau o sansa da ( a mai facut de 3 ori la fel) si m-am hotarat sa plec de acasa i bine ce fac? (eu am 12 ani)

Răspuns Câştigător
| LoveForShania a răspuns:

Buna!
In primul rand faza cu despartirea parintilor, nu trebuie sa te supere, si parintii mei sunt la fel, si nu simt nicio tragedie. Un copil poate fi foarte fericit chiar daca parintii sunt despartiti, pentru ca acesta merita sa stea si cu mama, si cu tata, nu numai cu un parinte, cu ambii, sa petreaca timp impreuna cu ambii parinti.
Ai innebunit? Cum sa pleci de acasa? Din cauza acestei intamplari, ca tu trebuie din nou sa ii dai o sansa mamei tale, asta e! Adultii se mai cearta, se impaca, e viata lor! Noi, copiii, nu putem interveni in viata lor personala pentru ca ei stiu ce fac. Ei au tot dreptul sa intervina in viata noastra personala, dai noi nu!
E absolut rau ce faci! Eu presupun ca daca toti copiii ar face ca tine, din cate cazuri de despartire au existat pana acum si exista in continuare, s`ar intelege ca copiii sunt plecati de acasa.
Tu nu te`ai gandit la riscuri? Unde o sa locuiesti? La o prietena? Nu e deloc bine. Gandeste`te ca si prietena aia a ta sau altcineva are niste parinti, si nu vei fi acceptata sau nu vrei primi ceea ce poate primeai in familia ta alaturi de mama ta, pe langa dragOstea oferita!winking
Cine o sa te sustina cu scoala? Daca pleci, mama ta are tot timpul bratele deschise sa te accepte inapOi, ca ce pnm, doar e, mama!
Dar la 12 ani, sa pleci de acasa, e o tragedie mare. Inseamna ca la 15 ani tu o sa iti gasesti un baiat si o sa plecati in lumea larga in Japonia cum a facut vecina mea! straight face
Nu e bine ce faci, ai sa vezi ca si celelalte raspunsuri primite vor fi tot la fel!winking
Asa ca, suCceS! Ramai aCasa!

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Inteleg ca prezenta acestui om e pentru tine o povara.Dar sa pleci de acasa nu e o solutie,de ce sa pleci TU din casa ta? Cu mama ta trebuie sa discuti,acolo e problema, dupa parerea mea este foarte imatura, nu se fac asemenea lucruri intr-o casa in care exista un copil de 12 ani! Sfatul meu este sa ramai acasa si sa mai rabzi un episod, rezultatul va fi acelasi, se vor desparti din nou.Pana atunci eu as avea rabdare si nu as spune nimic.Dar atunci cand se vor desparti din nou, as pune piciorul in prag-ori eu, ori el.Mama ta, posibil sa fie destul de tanara inca si sa doreasca sa-si refaca viata, dar nu o face in mod responsabil.In primul rand ea ar trebui sa se ocupe sa creeze copilului ei un climat de liniste si siguranta si,abia apoi,daca mai poate,sa vada si de viata ei.E totusi bine ca e mereu acelasi,pentru ca ar fi putut sa fie si persoane diferite, cand unul, cand altul si atunci era caz de Protectia Copilului.Ramai acasa si daca lucrurile merg prost, in afara tatalui tau exista si aceasta forma de aparare-dar mai intai incearca sa vorbesti cu mama ta! Sa ai grija de tine! Multa...

| cosmin9834 a răspuns:

Ar trebui sa o intelegi pe mama ta.Tu esti intr-o situatie delicata dar si mama ta ca oricine are nevoie sa-si refaca viata.Gandestete in viitor cand mama ta este la pensie tu o sa ai un sevici casa ta copiii tai mama ta nu se va simti sigura si toata lumea are dreptul la a doua sansa nu trebuie sa fi chai asa de rebela

| Deea_2449 a răspuns:

Nu cred ca e o solutie buna sa pleci de acasa. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui ceea ce simti si crezi.