| CatalinaDan a întrebat:

Buna tuturor.Am 17 ani. De cateva zile sunt foarte trista si vreau sa ma sinucid. Nu mai suport,nu ma simt iubita si apreciata de nimeni,toti rad si isi bat joc de faptul ca sunt mai plinuta pana si familia mea. Mereu ma cearta, nimic din ceea ce fac nu fac bine. Imi lipseste mangaierea mamei, sfatul ei ( e plecata in Italia de 10 ani si despartita de tati de 12 ani cu care nu vorbesc pentru ca se pare ca a uitat ca are copii).Nu pot vorbii cu nimeni despre problemele mele,despre ceea ce ma framanta, ma simt extrem de singura, scoala a mers foarte prost..chiar nu stiu ce sa mai fac.Am ajuns sa cred ca singura solutie este sinuciderea, macar ma voi duce la Dumnezeu iar el ma va iubi asa cum sunt.Chiar nu inteleg sensul acestei vieti, oricum toti o sa murim asa ca nu vad care ar fi problema daca eu as murii acum.

14 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu. sad

| milan9 a răspuns:

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lua vreo decizie atunci când ești supărată. cu atât mai puțin pe asta. e ceva definitiv, chiar vrei asta? gândește-te mai bine. e doar o perioadă mai urâtă a vieții tale, nu e toată viața ta. o să vezi că va fi bine. nu fă nimic de care să-ți pară rău.

| CristinaSNC a răspuns:

Heei draguta sa nu faci asa ceva sad Sinuciderea e un pacat sad. O sa fie si zile mai bune kiss. Asta e varsta adolscenti cu drame si viata ti se pare imposibila, dar nu este asa. Invata sa te bucuri de lucrurile simple, ignora-i pe restul happy. Bucura-te ca esti sanatoasa si poti sa vezi rasaritul in fiecare dimineata, altii si-ar da viata sa fie sanatosi ca tine. Vorbeste cu mama ta, spune-i ca te simti singura, roag-o daca vrei sa te ia la ea in Italia, poate va fi mai bine asa. Daca vrei sa mai vorbim lasa-mi un mesaj pe TPU happy. Te rog sa nu faci nimic nesabuit kiss!

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Sa stii ca exista si fete "mai plinute" care arata foarte bine si, sunt sigura ca si tu te numeri printre ele.Sa stii ca sinuciderea nu este o solutie, este un pacat.Eu zic sa-ti vezi de scoala si sa nu iti mai faci atatea probleme.A, si sa nu mai fii trista, oamenii din jurul tau nu te plac daca esti mereu trista.Nu cred ca vrei prietenia cuiva caruia ii este mila de tine.Nu te mai gandi la prostii si traieste-ti viata, o sa ai tu timp sa ajungi si la Dumnezeu.
Pa! :*

| CVane a răspuns:

Prin sinucidere, nu ajungi la Dumnezeu.

1. Urmeaza-l pe Iisus.

2.De ce le acorzi atentie? Lasa-i sa rada cat vor, ignoranta e o arma buna impotriva lor.

3.De ce ai avea nevoie de atentie,in lumea asta haotica? Ai nevoie de demonii astia? Cauta un om bun,care sa te inteleaga, sa te ajute, aluia sa ii ceri atentie, nici decum celor care iti intind mana, si te mananca.

4. Daca vrei imi poti trimite un mesaj, putem discuta, despre ce te doare.

| Armenianeek a răspuns:

Toti am trecut si inca trecem prin asta.
Nu are rost sa te amarasti pentru ei happy Viziteaza un pshiholog eventual, ai grija de tine.

| AliG a răspuns:

Da-mi mesaj in privat!

| Mrme a răspuns:

Nu fa prostia asta, nu te vei duce la Dumnezeu ci in iad, citeste bibilie si vezi :Toate persoanele ce isi iau viata vor ajunge in iad unde vor fi chinuite o vesnicie. Incearca si scrie intr-un jurnal toate lucrurile petrecute in ziua respectiva ca si cum le-ai povesti unei persoane. Daca vei face acest pas toate rudele tale si mai ales mama ta vor fi distruse, trebuie sa nu fii egoista si sa te gandesti si la cei apropiati tie. Sunt persoane sarace ce duc un calvar la scoala din cauza,, colegilor mai bogati'', mereu vor exista persoane ce ne vor critica dar nu trebuie sa ii bagam in seama, trebuie sa ne aratam indiferenti. Poate familia ta glumeste, nu cred ca iti spun din rautate in legatura cu greutatea. Cunosc foarte multe persoane in situatia ta si au reusit sa treaca peste, incearca sa faci si tu la fel. Uite cate perosane ai alaturi, priveste toate comentariile, desi nu te cunoastem cu totii vrem sa te ajutam.

| RedBull9988 a răspuns:

Iti pot da un singur sfat, povesteste cuiva apropiat (de preferat ar fi un psiholog) toate problemele pe care le ai, sunt sigur ca te vei simtii mult mai bine si vei gasi solutii la problemele care te macina. Nu mai pune la suflet parerea celorlalti, ai o viata, traieste-o.Tu sa fii sanatoasa, ca in rest nu mai conteaza nimic.

| CatalinaDan explică:

Va multumesc tuturor pentru mesajele frumoase, chiar daca nu ma cunoasteti mi-ati dat sfaturi bune si datorita voua am realizat ca faceam o mare greseala.Ati reusit sa imi deschideti ochii, si va multumesc enorm.Imi dau seama ca nu sunt singura persoana din lume "grasa" si sunt sute de persoane iar unii au avut ambitie si putere sa slabeasca si asa voi face si eu, le voi arata ca pot si ca nu imi pasa de parerea lor. Va multumesc oameni minunati! Sa ramaneti la fel de buni

| CristinaSNC a răspuns (pentru CatalinaDan):

Ma bucur ca te-ai razgandit kiss!

| Thea30740 a răspuns:

Nu face asa ceva! In primul rand nu conteaza ce zic altii. Daca esti mai plinuta si ei rad de tine tu fii mandra de cum arati si arata-le ca nu te doare nici macar in cot de ce zic.Iar daca la scoala nu ti-a mers bine, probabil a fost din cauza ca ai fost distrasa de felul in care se purtau ceilalti cu tine...la toamna cand incepi scoala vei invata mai bine si le vei demonstra tuturor cine esti! Nu face prostia de a te sinucide, in primul rand este un pacat. Dumnezeu iti da viata ca sa o traiesti, nu sa-ti bati joc de cand ai chef, iar daca ai avut ceva necazuri pana acum, stai linistita deoarece intotdeauna dupa necazuri vin perioade bune!

| dianq48 a răspuns:

Nu face prostia asta! Nu merita sa te sinicizi pentru ei.Fi tu insuti nu baga in seama toate relele! Gasesteti un prieten sau cumparati un caine! P.s Poate fi roata patrata tot se-ntoarce ea odata!