| Vladyt1 a întrebat:

Merită să ma sinucid? Mama e plecata în Italia iar ea o sa vina la vara și stau cu bunica mea, ma cearta mereu din cauza scolii... Pentru ca nu mai rezist sa suport vorbele următoare: Te dau la stat..., ești tot prost, ești o javra de copil, las ca vezi cum te omor sad

10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu. happy

Vrei să te sinucizi pentru că bunica ta te cearta mereu din cauza scolii?!

În rest, cât de cuminte esti? Ai un comportament exemplar, nu reactionezi violent, nu o insulți, îți controlezi impulsivitatea, ești ascultător, harnic?

Rea bunică mai ai...

Acum, îi dăm cuvântul.hee hee

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu merita sa te sinucizi pentru nimic.
Invata bine la școala, fii cuminte și te va lăsa in pace.

| Vladyt1 explică (pentru Nirvanaaa):

Am luat doi de 8 la franceza și la sociala, si la biologie am luat 3 iar azi am dat test sa facă media iar la acest test am știut, dar diriga mea a sunat o pe bunica mea și a zis ca am luat 1...

| haileewatson a răspuns:

Sun-o pe mama ta si spune-i cum se comporta bunica ta cu tine. Tatal tau ce face?
Vorbeste si cu psihologul scolii.
O sa vezi ca lucrurile astea sunt trecatoare. Incet incet o sa cresti si vei pleca din casa bunicii. Curaj!

| Vladyt1 explică (pentru haileewatson):

Pai am vorbit si o zis ca nu o sa mai fie probleme, iar tata a murit când aveam 4 ani...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu merită să te sinucizi pentru nimeni și nimic pe lumea asta!
Cu atât mai puțin pentru că bunica ta nu știe cum să-și măsoare cuvintele.
Vorbește cu părinții tăi și explică-le situația, vorbește cu un profesor sau cu psihologul școlii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata sinuciderea nu e o alegere. E doar o solutie permanenta la o problema temporara.

| nobodyyy a răspuns:

Pune sondaj pe insta

| jajajaioopp a răspuns:

Da