| Ladyinred06 a întrebat:

Am o mare problema si am nevoie de cateva pareri de la voi. Deci, am o relatie de un an si aproape 3 luni cu un baiat. Vara asta eu am fost plecata "afara" iar el a ramas in tara si am tinut legatura prin internet si telefon. Aici in majoritatea timpului lucrez si ma superplictisesc iar de ceva vreme am inceput sa..nu stiu, sa nu mai am aceleasi sentimente pentru el ca atunci cand am venit. Nu inteleg de ce. O fi din cauza ca m-am plictisit aici prea tare si nu l-am vazut de mult timp in realitate ci doar virtual sau nu-l mai iubesc si doar m-am obisnuit cu el?! Nu pot sa spun ca imi este foarte foarte dor de el (probabil pentru ca l-am vazut si pe net destul de des) dar nu vreau sa il pierd, nu e ca ceilalti si nu as vrea sa ma despart de el. A, si parca nu imi mai vine sa il alint sau sa ii pun emoaticoane pe mess din alea cu inimioara sau etc. si nu imi vine sa ii spun "te iubesc" zilnic. Uneori cand stau si ascult muzica, diferite melodii ma fac sa ma gandesc la el si atunci ma apuca si dorul de el si toate. In fine, eu in acest moment nu stiu ce e cu mine: ori m.am plictisit si o sa imi treaca cand ma duc acasa (intr-o saptamana), ori nu il mai iubesc si doar m-am obisnuit cu el?! Orice sfat m-ar ajuta acum, va rog! puppy dog eyes mai ales ca in seara asta m-am si certat cu el si bineinteles ca din cauza mea.sad

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Frumos!
Zic frumos, pentru ca esti inteligenta.
De ce?
Pentru ca ti-ai dat seama singura care-i problema, sau una din probleme, si clar nu esti ca tutele alea care vin aici disperate, si intreaba ce sa faca.
Da, te-ai obisnuit cu el.
SI eu am... pardon, am avut o relatie la distanta cu o fata, si dupa ceva timp, nu mult, nu mai simteam acelasi lucru, sau asa mi se parea, nu mai era acea flacara, nu mai eram asa vesel, etc.
Ce s-a intamplat?
Ne-am certat, era sa "plecam", adica sa nu ne mai vorbim niciodata, si atunci am crezut ca mor eu de durere.
Simplul fapt ca nu vrei sa-l pierzi, iti arata ca-l iubesti.
Imagineaza-ti ca l-ai pierde, ca nu l-ai mai vedea vreodata, ca nu ar mai fi al tau, ci ar fi al alteia, iar tot ce aveai pana acum, nu v-a mai fi, ci atunci cand vei patii ceva, cand vei ajunge acasa, cand vei plange, sau vei rade, vei fi singura, si nu va fi el acolo sa planga cu tine, sa se bucure cu tine, sa aiba grija de tine, etc.
Nu este o "problema", ci faptul ca v-ati obisnuit unul cu altul atat de mult, incat de acum considerati iubirea ca fiind ceva normal, a trecut acea "vraja" de prima iubire, sau de iubit o alta persoana, una noua, si ati ajuns la stadiul in care deja v-ati obisnuit foarte mult unul cu celalalt.
Il iubeai atunci, si-l iubesti si acum, singura problema, este ca te-ai obisnuit cu el.
Cum spuneam, daca vreodata o sa fiti gata sa va desparitit, si o sa-ti dai seama ca el n-o sa mai fie ce-a fost cand era cu tine, si ca tu de acum o sa fi singura, o sa simti durerea aceea, si o sa simti acea iubire din nou.
Nu e vorba ca o sa fi singura, poti sa ai pe cineva care sa te iubeasca, daca nu-l iubesti, si tu il iubesti doar pe iubitul tau, poti sa ai 10000000 de persoane cu tine, tot singura o sa te simti.
Stai linsitita, nu-i nimic, distanta este doar un test, ca sa arate cat de mult va iubiti, putin persoane trec acest test, dar cele care-l trec, chiar se iubesc.
Il iubesti, si el te iubeste, fi-ti fericit, nu faceti vreo prostie cum a fost in cazul meu, din cauza dinstantei, sau a unor probleme prostesti, si fi-ti fericiti in continuare.

| Ladyinred06 explică (pentru MenInShadow):

Dar tu, daca ai simtit ca mori de durere de ce te-ai despartit de iubita ta? De ce nu ai incercat sa faci ceva ca sa ramaneti impreuna?
Iar eu, cum ai spus si tu mai sus, simt ca nici la mine nu prea mai este flacara aceea ca la inceput. Si sa stii ca m-am gandit de multe ori cum as fi eu daca m-as desparti de iubitul meu, daca nu l-as mai vedea, dar gandurile astea nu au durat niciodata mai mult de cateva secunde pentru ca refuz sa ma gandesc ca l-as putea pierde vreodata. Nu e ca ceilalti baieti, e mai matur, e inteligent si vorbim absolut orice si ne rezolvam problemele de cuplu impreuna, comunicand unul cu celalalt, iar atunci cand iubesti pe cineva nu il iubesti pentru calitatile sale ci il iubesti pur si simplu si il accepti asa cum este. Eu l-am acceptat!
Tu spuneai ca am ajuns in stadiul in care ne-am obisnuit foarte mult unul cu celalalt iar acum iubirea ni se pare ceva normal si de aceea nu mai este nici "vraja" aceea. Sa consider faptul ca m-am obisnuit cu el un lucru bun?

| MenInShadow a răspuns (pentru Ladyinred06):

Da, este un lucru bun, unele persoane nu se obisnuiesc unele cu altele, si ajung sa se desparta, acelasi sentiment o sa fie daca ati fi casatoriti, la nunta, o sa ai iarasi acele emotii, si acele sentimente intense, la 2 saptamani dupa, totul o sa ti se para iar normal.
Si desii relatia mea nu te priveste, o sa spun doar atat: Nu ne-am despartit. Ea s-a desparitit de mine prima data din nu stiu ce motiv, a pai a revenit, si acum se poarta de parca nimic nu s-ar fi intamplat.
Eu n-am zis niciodata sa ma despart de ea.

| MenInShadow a răspuns (pentru Ladyinred06):

Oh, si la a doua intrebare "De ce nu ai incercat sa faci ceva ca sa ramaneti impreuna", crede-ma, de aproape 9 luni tot fac ceva. N-a folosit.
Asa ca situatia mea e diferita de a ta, diferit in sensul de rau, la mine mereu a fost ceva rau, deci nu conteaza.

4 răspunsuri:
| Adeeeeeeeeex a răspuns:

Pai uite... poate din cauza faptului ca nu v-ati mai vazut ai starea asta. Daca spui ca tii la el. Probabil ca toate vor revenii la normal cand te vei duce acasa si daca observa ca esti schimbata spune-i ca treci printr-o depresie. Sper ca te-am ajutat :3