| natalia_5717 a întrebat:

Am o problema mai dificila si v-as fi foarte recunosctoare daca m-ati ajuta cu niste sfaturi:am un prieten stabil pe care il iubesc si tind sa cred ca si el ma iubeste dar acum cateva zile un fost prieten mi-a marturisit k inca ma iubeste...nu stiu ce sa fac deoarece ii plac pe amandoi. Ce ma sfatuiti:sa raman cu actualul prieten sau sa ma impac cu fostul prieten care ce-i drept e km "fustangiu"? Ms happyhappy

Răspuns Câştigător
| dEutSa_8892 a răspuns:

Ramai cu actualul. daca stii ca te iubeste nu renunta la o relatie stabila pentru o aventura care mai mult k sg no sa durezewinking...

daca fostul, el tea parasit.nu te my impak q el, my ales dk spui ki fustangiu...nu se merita sa te desparti de un baiat care e de ceva vreme q tine pentru un "ex-"
sfatul meu este sa nu te desparti de actualul prieten, daca spui ca il iubesti si ca si el te iubeste...ca nu se stie ce aventuri mai vrea fostul tau prieten mai are...

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa renunti la amandoi: pe actualul nu-l iubesti (crede-ma, daca iubesti un barbat, nu-ti mai poate placea de altul), iar fostul mi se pare neseris, iar langa un fustangiu viata iti va fi amara.
Esti inca foarte tanara (dupa poza), vei cunoaste marea iubire cand va fi momentul.

| psiholoaga a răspuns:

Eu as ramane cu actualul. Nu sunt pro reinnodarea relatiilor, in ideea ca daca v-ati despartit, ati avut niste motive clare si bune, chiar daca a fost "doar" lipsa de comunicare. Nu da ce ai langa tine pentru ceea ce iti imaginezi ca ai putea avea cu fostul.

mariana
| mariana a răspuns:

A placea pe cineva si a iubi pe cineva nu este acelasi lucru. Ne plac multe persoane pentru cum arata, cum se comporta, pentru ca sunt nostime, pentru ca au oarecare sarm dar nu inseamna ca suntem indragostite de acele persoane.
Esti foarte tanara inca si nu prea ai cum sa-ti dai tu singura seama si de aceea este bine ca te-ai adresat TPU cu aceasta intrebare, pentru a-ti putea clarifica sentimentele. Ti s-a raspuns deja ca este bine sa ramai cu actualul tau prieten care este mai statornic, care te place asa cum esti tu, pentru ca asa este firesc. Imi pun insa intrebarea tu crezi ca, ai aceleasi sentimente pentru ambii baieti? Eu cred ca te inseli. Sigur ca, pentru ex prietenul tau ai doar o nostalgie asupra a ceea ce ar fi fost daca voi nu v-ati fi despartit, insa si tu ti-ai dat seama ca nu prea merita sa te intorci la el pentru ca este "fustangiu", adica nu are sentimente statornice. S-ar putea sa-i para si lui rau ca v-ati despartit insa acest sentiment i s-a creat doar dupa ce a vazut ca tu ai in prezent o alta relatie si atunci egoismul din el, nu permite sa piarda. Daca ai reveni la el, dupa putin timp, ar proceda la fel cum a fost prima oara cand v-ati despartit. Trebuie sa-ti pui in viata un tel si anume sa fii fericita, sa eviti sa suferi si acest lucru il poti face daca ai relatii de prietenie, dragoste cu o persoana care este in stare sa te iubeasca asa cum esti tu cu defecte si calitati si in prezenta caruia tu te simti bine si poti sa-l iubesti tinand seama de calitatile pe care le are. Dupa cate rezulta din intrebarea ta, actualul prieten nu te-a facut sa suferi, te iubeste, te respecta si se simte bine in prezenta ta, dar oare daca ar sti ca tu esti in stare sa-l parasesti pentru o relatie veche, crezi ca nu si-ar pune si el intrebarea daca tu meriti intr-adevar sa te iubeasca?
Inainte de a lua vreo decizie in acest sens, fa o analiza obiectiva asupra relatiei cu actualul tau prieten si apoi da verdictul daca vrei sa continui relatia voastra sau vrei sa renunti la ea.
Ce crezi tu despre sufletul pereche? Ti-ai pus vreodata intrebarea cu ce fel de om ai dori sa fii si mai ales ce crezi ca trebuie sa-ti ofere acel om pentru a te face fericita?
Cand iti vei putea raspunde la aceste intrebari cred ca, deja ai capatat o maturitate, iar relatiile tale cu actualul prieten ori cu urmatorii ce vor veni, vor contine un sambure de suflet, pe care tu trebuie sa-l investesti pentru ca o relatie sa fie durabila. Trebuie sa-ti respecti prietenii in general pentru a putea ca si tu sa fii respectata de ei. Eu iti doresc sa fii sanatoasa si fericita, dar sa stii ca, fericirea in cea mai mare parte depinde de tine si de optiunile tale.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ramai cu actualul prieten. Nu uita de ce te-ai despartit de fostul. Oricum si daca se va impaca cu tine nu-i sigur ca iti va fi fidel, cu timpul veti avea din nou probleme. Psihologia masculina este ciudata, mai ales la unii barbati, isi doresc intotdeauna ce au pierdut sau nu pot avea. Intreaba-te daca ti-ar mai fi spus ca te iubeste si daca ai fi fost fara partener in momentul de fata. Oricum partenerul tau actual nu merita sa-l tradezi, mai ales daca si el te iubeste.

| Zâmbărici a răspuns:

Eu zic sa ramai cu actualul daca zici ca fostul e cam fustnagiu
o sa te faca sa suferi asta e parerea mea

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Pai daca zici ca fostul e cam "fustangiu" mai bine ramai cu actualulwinking. nu merita sa il parasesti pentru fostul care poate vrea sa isi bata joc de tine...

| Wtf9000 a răspuns:

Mda... Intradevar e foarte dramatic ce zici tu aici... Eu zic sa-i lasi pe amandoi.hee hee

| copilu a răspuns:

"nu da pasarea din mana pentru cea d p gard" daca il iubesty

| ShaKuri a răspuns:

Licitatie!

| dance4life a răspuns:

Evident ca as ramane cu actualulrolling eyes

| Christine a răspuns:

Deci si eu am cam aceeasi problema... sunt k un baiat si imi pl d altu care e l o cls alaturata d me. si nu stiu p cine sa aleg k si lu baiatu celalalt ii pl d me...big grin deci nu stiu ce ai putea sa faci... totul depinde de inima ta... eu am facut o lista cu defecte si calitati si am descoperit ca baiatul nou e mai bun decat asta k care st acu...laughing

| me_6767 a răspuns:

Ramai cu actualul prieten! nu uita ca tr sa fi avut un motiv pentru care v-ati despartit!

| Deedy a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva sad
M-am impacat cu fostul di la scurt timp ne-am despartit...cand ne-am despartit mi-am dat seama ce pierdusem... un baiat care ma iubea asa cum eram cu calitati si defecte...
Din propria mea experienta te sfatuiesc sa ramai cu actualul tau prieten, deoarece esti sigura ca te iubeste...

| Foca_4528 a răspuns:

Ramai in relatia in care esti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramai cu actualul...iti zic din proprie experienta...asa am patit eu cu fetele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Melino daca el e fustangiu, tu esti total nesigura pe sentimentele tale. ce un om e un obiect care-l cumperi si dupa aia il schimbi? daca as fi in locul lor ti-as spune asa. fatuca ce vrei tu sa faci acum, o sa vrei sa faci toata viata.si m-as lipsi.stii e ciudat ca si eu am trecut prin asa ceva.si fosta mea prietena chiar asa a facut, chiar si dupa ce s-a casatorit. da a fost prinsa.acum e moarta. s-a spanzurat avand o depresie majora la mijloc fiind si un copil.concluzia? fii mai consecventa cu oamenii si cu sentimentele.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi sti cum se zice:,, Nu lasa cioara din mana pentru vrabia de pe gard''...si mai ales daca zici ca celalalt e fustangiu eu te-as sfatui sa ramai cu cel cu care esti acum.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e fustangiu langa un asemenea barbat nu poti sa ai liniste asa ca nu renunta la ce e bun si nu da cu picioru la cel ce merita cu adevarat corina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba vechiul prieten daca e in lipsa de... Fuste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramai cu actualul

| ingerasmyky a răspuns:

Eu zic ca mai intai sa te gandesti pe care il iubesti, nu ii poti iubi pe amandoi gandeste-te ce preferi o rel stabila sau un fustangiu?

| G_6716 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ramai cu cel care stii sigur k te iubeste si mai ales daca se comporta frumos cu tine si nu te insala...cred k cel mai important intr-o relatie este sa nu te insele...

| 134679c a răspuns:

Melinda eu te-as sfatui sa vezi pe care il iubesti cel mai mult si sa incerci poate pe viitor sa iti dai seama de ceea ce se intampla in jurul tau