| Pichakchiu a întrebat:

Bună tuturor!
Aș vrea să-mi expun suferința mea și aici pentru că asta simt, să mă descarc, să primesc sfaturi care să mă ajute în vreun fel.
Suferința este cauzată de iubire.
Menționez că sunt elevă anul acesta în clasa a 11-a la filologie, am 16 ani, fac 17 în curând.
Totul a început acum 4 luni. Eram cu o colegă în clasă care mi-a spus că îi place mult de un tip și că îl iubește de mult timp, însă nu i-a spus. Eu, cu acordul ei, i-am trimis mesajele tipului acestuia. Eu, fiind drept ea, vorbeam cu el. El răspundea. Și, ce să vezi? A zis că simpatia este reciprocă. Bun! Peste ceva timp, aceștia se întâlnesc... chestii. Până aflu că în spatele băiatului acestuia, era tot așa, cum era eu în spatele colegei, un alt tip.
Deci, și lui îi era oarecum frică să converseze. Adică, în spatele lor, eram eu cu alt băiat.
Nu mai știu cum am aflat chestia asta... Dar am intrat în discuție cu băiatul din spatele băiatului laughing
Eu, la acel moment plăceam pe cineva de un an și ceva.
Am tot conversat cu băiatul ăsta, pentru că, el în adevărat, mă iubea.
Colega mea când se întâlnea cu băiatul de care îi plăcea ei, acesta îi spunea de ce zice prietenul lui despre mine, că e topit după mine, că mă iubește.
Ok, am acceptat să vorbesc cu el... ne-am spus într-o seară că ne placem...
Deși, eu nu aveam sentimente atât de mari pentru el, dar, ce poate să atragă iubirea decât tot iubire?
Pe parcursul săptămânilor, ne-am apropiat foarte mult. Vorbeam pe ascuns de părinții mei cu el pe video-call, pentru că ai mei nu mă lasă să am iubit. M-am atașat de el. S-au făcut trei luni de când tot am vorbit... ne-am spus planurile de viitor, ne-am spus lucruri frumoase, demne de iubire... că ne iubim, că vrem să fim unul lângă celălalt, etc, alinturi cu,, pui,,,,, iubire,,,,, inima,,. În zadar.
Eu nu am fost de acord cu el că bea și că fumează. El, este la liceul unde învăț și eu. A trecut a 12-a. Are 18 ani. El a mai avut iubite, pentru că mi-a spus. A întreținut chiar și relații sexuale. Am acceptat oarecum toate astea...
Pentru că eu, sunt fată cuminte...
Anul școlar trecut am luat premiul întâi cu media 9, 85. Nu am avut nici o absență, pe când el a avut 144.
Este golan, el zice că nu e. Mama lui ce îl mai ține din a nu fi.
Îl iubesc și el a zis că mă iubește. Mi-a zis fanteziile lui cu mine. L-am crezut, am pus boticul.
De câteva zile, îmi trimite mesaje seci, asta pentru că și eu aș fi spus unele lucruri urâte despre el.
Am plâns și plâng pentru el.
De ce se comportă așa cu mine? De ce este atât de orgolios? Așteaptă să îl caut eu? Ce vrea de la mine?
Sufăr rău de tot. Ultimul meu mesaj a fost,, dă-mi seen și nu îmi mai da mesaje de astea seci,, și așa a și făcut.
Aș fi vrut o explicație de la el, aș fi vrut să nu se ascundă cu sentimentele sale că un copil.
Zilele trecute am postat o poză, mi-a apreciat-o și a dat și comentariu, însă acum le-a șters.
Se comportă foarte copilăresc.
El nu mi-a mai trimis mesaj după ultimul meu trimis.
Ce este de făcut? Nu vreau să mai sufăr! Și știu în cât timp îmi va trece acum. În 8 luni! Nu mai vreau!
Mă gândi să îi dau mesaj acum cu,, mai și zici că mă iubești...,,
Dar poate aș părea în ochii lui o cârpă pe care o poate avea oricând.
Aș vrea să fie astăzi ziua când pot afirma versurile,, Azi nici măcar îmi pare rău / Că trec cu mult mai rar,/ Că cu tristeță capul tău/ Se întoarce în zadar...

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa e. Adică greu.

| lpavel a răspuns:

Imi pare rau pentru tine... asta se intampla cand iubesti un golan si totusi nu va invatati minte din greselile altora!
Ce poti face? Hm, sa uiti de el cat mai repede posibil! Stiu, crezi ca e imposibil, dar aduna-te si incearca sa uiti de el, suferi acum 1 luna 2, sau poate 10, dar nu vei suferi o viata intreaga!
Chiar daca te-ai impaca cu el acum, mai tarziu mai mult ca sigur va face la fel, idiotii astia nu se pot schimba, ba dinpotriva, vor fi si mai rai, vei lua si palme de la un ipocrit ca asta! Deci scoate-ti ideile astea din cap ca te iubeste, a fost doar un joc de-al lui sa te indragostesti de el ca sa te poata juca cum vrea el, cei ca el asa sunt! Deci cand mai intalnesti un baiat care da semne ca nu prea e cuminte uita rapid de el! Toate cele bune!

| OldSoul a răspuns:

Cumva... Sunt uimit de modul in care voi suferiti, si totusi, tot pe el vreti sa-l scoateti basma curata.
Ca poate isi ascunde sentimentele...
Ca poate ii e teama...

In realitate, situatia e mult mai simpla...
El a flirtat putintel cu tine, asa, de curiozitate.
A vazut ca te-a cucerit si cumva nu mai reprezinti un interes pentru el.
Ba chiar tind sa cred ca te-a intrebat si ceva de genu, daca esti virgina... Tu ai zis ca da... Si el, a inceput sa se indeparteze.
Cu alte cuvinte, ceea ce-si dorea el era cumva, doar o aventura.
Restul "declaratiilor" sunt incluse la categoria vrajeala.
Adevarul e ca multi baieti din ziua de azi sunt in stare sa-ti zica tot ce vrei tu sa auzi doar sa te aduca in pat.
Insa daca tu i-ai dat de inteles ca "pici greu" si-a zis ca, cumva, nu merita efortul sa-si bata capul cu tine, existand si altele care sa cada mai usor in patul lui.

Cat despre faza cu comentariul pe care l-a sters... Ei bine, probabil, l-a sters pentru ca mai vorbeste si cu altele, si cumva, nu ar vrea sa fie descoperit.

Recomandarea mea e sa-l uiti si sa-ti vezi de treaba,
Daca de acum a inceput cu raspunsuri seci, si sa fie distant, ar trebui sa intelegi ca nu exista nimic intre voi. Iar daca tu o sa insisti, tot asa o sa fie si in continuare, iar la sfarsit tot acolo vei ajunge. Tu vei suferi, iar el va fi cu alta.
Chiar si asa, iti garantez eu ca mai devreme sau mai tarziu o sa revina la tine iar cu mesaje. Iti recomand sa nu "pui botul". Lasa-l sa-si vada de viata lui, si tu de a ta.

| Pichakchiu explică (pentru OldSoul):

Da, sunt virgina și știe asta. Dar și el, nu a mai avut contact sexual, după spusele lui, de mult timp, de la 14 ani, și acum are 18. Nu știu ce a încercat sa facă, sa ma manipuleze emotional...
Sunt conștientă ca nu este bun și bine pentru mine, dar de ce a făcut asa ceva? Am crezut ca acele emoții sunt sincere, nobile, că m-a făcut sa ma apropii de el cu un motiv, ca să fim pentru totdeauna, dar...

| OldSoul a răspuns (pentru Pichakchiu):

Sincer, hai sa luam putintel altfel situatia...
In 4 luni deja sa va ganditi ca veti fi impreuna pentru totdeauna... E cumva cam exagerat, iar daca privesti din exterior, cred ca la aceeasi concluzie vei ajunge si tu.
Acum ce sa zic, cred ca toti pe la inceput am fost de genu, visatori laughing
Dar in realitate nu prea sta asa treaba.
Stii, cumva, cand cunosti o persoana noua care-ti starneste interesul, cumva esti fascinat de aceasta, devii mai visator, insa cu timpul se mai intampla sa revii la realitate, incepi sa vezi si lucrurile care nu-ti plac la cealalta persoana.
Poate asa a fost si cu baiatul respectiv, poate treptat te-a cunoscut si a realizat ca nu esti ceea ce-si doreste el.
In timp lucrurile se mai schimba...
Daca la inceput iti place ca-ti da atentie, dupa o perioada poate sa ti se para ca persoana respectiva te sufoca.
Sfatul meu e sa nu mai crezi vorbele altora.
Adevarul e ca in ziua de azi multi iti spun ceea ce vor sa auzi, si doar cu vorbele ramai.
Nu mai asculta aceste vorbe, nu-ti trebuie o persoana care sa-ti spuna ca te iubeste, iti trebuie o persoana care sa-ti demonstreze ca te iubeste. Nu iti trebuie una care sa-ti zica ca te vrea pentru totdeauana, iti trebuie una care sa-ti demonstreze asta.
Sunt multe persoane gen "vai, esti viata mea, te vreau pentru totdeauna" iar in realitate sunt ceva gen "nu mergem acolo ca ma stie lumea", "nu punem poze impreuna ca nu e ceva serios".
Pur si simplu una zic, iar alta fac. Cumva trebuie sa asculti mai putin, si sa observi mai mult.

| Pichakchiu explică (pentru OldSoul):

Așa este! Va mulțumesc frumos pentru gând.

| Denly a răspuns:

E o poveste frumoasa, o experienta placuta, dar trebuie sa fii constienta ca in viata nu e nimic batut in cuie si ca mereu se schimba lucruri. Mergi mai departe, baieti ai de unde alege.