| MariaSerenaBlumore2 a întrebat:

Va rog ajutati-ma va rog.Sit ca nu mai pot.Mereu la mine in familie nu ma inteleg cu nimeni,eu una am ajuns la disperare,mereu parintii spun ca sunt rea, etc.Adevarul e ca si eu ma comport cam urat si sunt foarte dar foarte sensibila.Incerc,jur chiar incerc sa ma comport frumos dar cand ceva nu imi convine deja izbucnesc si comentez,tip, etc.Eu imi doresc cu adevarat sa fiu o persoana mai buna dar uneori chiar imi e greu.Un sfat va rog?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Da, inveti sa te controlezi, atunci cand te enervezi incerci sa realizezi ca tot tipatul, comentatul, si alte dracii de genul sunt penibile, si nu numai pentru cei din familia ta, dar si pentru oricine, si te faci calumea de ras.
Eu unul imi doresc sa loveasca masina fiecare copil pe care-l vad ca urla si tipa atunci cand nu-i convine ceva, si aici nu ma refer la tine, ma refer la copii pe care-i vad prin oras sau pe oriunde ma duc, care tipa in mijlocul strazii si urla ca nu le convine ceva (Nu zic "copii" referindu-ma neaparat la varsta, ci la mentalitate).
Pur si simplu de fiecare data cand te enervezi da-ti seama cat de penibila esti daca tipi si urlii, si oricat de frustrant este, incearca sa te abtii.
Oarecum asa faceam si eu inainte, bine, nu ca tine, dar asemanator, ma enervam din orice lucru, incepeam sa injur, etc, pana am descoperit minunata si incredibila...ironie.
Ori de cat ori nu-mi convine ce face o persoana, o ironizez, stau calm, si imi bat joc de ea, intr-un mod inteligent si calm, fara sa tip sau sa fac cine stie cum...e si mai amuzant, e si mai sanatos, si face si oamenii din jur sa rada.
Ideea e sa stii cum si cu cine s-o folosesti, nu toti oamenii merita.
Incearca sa inlocuiesti chestiile alea cu altceva, daca nu poti sa te abtii, desii eu zic ca poti, oricat de frustrant este, incearca altceva in loc, la mine a mers ironia, incearca si tu, daca nu incearca altceva, glume, priviri la misto, etc.

2 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Vezi-ti de treaba ta, probabil vin de la munca, nervosi, obositi si nu au pe ce sa isi verse nervii.

| Misterrioasa a răspuns:

Incearca sa te controlezi ....incepe sa numeri de exemplu...

Cat despre parintii tai ......asa-s toti parintii, te cearta uneori chiar si fara motiv dar tu trebuie sa-i asculti, sa dai din cap ca 'da' iar cand ei o sa vada ca tu ramai calma nu o sa mai aiba de ce tipa.

Incearca macarwinking