Întrebare recomandată | StefanyaKaty a întrebat:

URGENT! SUNT ÎN CLASA A 7A. Și de câtva timp iau note mici chiar dacă învăț. Pe mine ma supăra dar mama mea face crize. Efectiv când ii spun ma face copil de gunoi și ca nu sunt bună de nimic. Ma amenință că îmi ia telefonul și chestii dianstea. Uneori ma bate. Vreau sa va zic ca La mate și istorie am note mici în rest sunt bune!

NU ȘTIU CE SA FAC! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Teo29 a răspuns:

Buna, incearca sa iti faci schite la ce ai de invatat. Asa iti va fi mai usor de memorat

2. Citeste lectiile pana le intelegi, iar dupa scrie-le ce ai inteles. E o metoda buna de invatare

3. La mate de ex. poti face exercitii suplimentare, gasesti pe net si materia din ziua respectiva predata si exercitii asemanatoare cu rezolvare. Incearca sa le faci din nou dupa ce ai vazut revolarea si te va ajuta.

La istorie citeste de 2 ori lectia inainte sa ti-o predea, fii atenta la ore si ai sa vezi ca totul se leaga putin. Incearca sa memorezi ca pe un film cele ce se intampla, ca pe un scenariu.

Succes, si nu te descuraja. Poate nu procedeaza corect ca te bate, dar daca inveti bine nu e un lucru rau, te va ajuta sa faci ceva in viata si sa iti faci viitorul tau, viata ta, sa nu depinzi de mama ta prea multi ani...

De la 16 ani vei putea si lucra ceva part time, asa ca respecta ce ti-am scris si mai sus si cred ca vei avea rezultate. Importanta este perseverenta, sa nu renunti din prima.

Mai stabileste-ti si niste vise, obiective si astfel totul va fi mai usor de realizat. Scrie-le pe o hartie, ajuta mai mult astfel.

Succes in tot ce faci!

3 răspunsuri:
| crstifornea8 a răspuns:

Încearcă la ore să te concentrez la maxim la ceea ce se predă si vei pleca acasă cu jumătate din lecție învățată. Acasă după o oră două de pauză recitesti ce s-a predat la ore si iti va rămâne în memorie cam 75% din lecție. Telefonul să îti iasă din gând în timpul ăsta si te vei ridica cu notele asa că mama su tu veti fi multumite! Succes. Eu asa făceam si era bine.

| ibaal a răspuns:

Mama ta e dusa cu pluta!
Asta e adevarul!
Atat timp cat nu ramai repetenta din cauza a doua materii, esti bine!
Recupereaza la celelalte si ridica media generala!
Ea a fost as la toate!?
Nu toti copiii sunt genii ale matematicii si perfecti in toate.
Important este sa te straduiesti si sa stii ca ai facut tot ce ai putut. Fratele meu a luat la bac 9, 80 la biologie, 8, 50 la romana si 5 la materolling on the floor
ma mir ca a trecut. Orice facea, nu se prindea de el...aia e
...ce puteam sa ii facem!? Sa il omoram!? I-a scazut mult media, insa bine ca a trecut.
Important e sa ramai cu ceva in cap. Ca si daca tocesti si uiti...stai sub stres...
Mama ta trebuie pusa la punct, scuza-ma ca-ti spun.
De obicei sunt in tabara parintilorlaughing
dar, acum cred ca nu face altceva decat sa te preseze, streseze si darame mai mult.
Nu sunt de acord cu jignirile si bataile!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!