| anonim_4396 a întrebat:

va rog dati-mi un sfat, orice.
Sunt la pamant din toate punctele de vedere, nu sunt sociabil, mi-am pierdut increderea in mine, mereu ma simt in plus oriunde merg, cand cineva incearca sa vorbeasca cu mine nu prea stiu ce sa zic, mai ales cand vorbesc cu o fata (sunt baiat), ai mei sunt divortati si mama sta cu altul care stie doar sa bea si sa faca scandal, acum am inceput munca dar ce castig nu mi-ar ajunge sa ma mut singur, e destul de mic salariul, la munca am vazut o fata de care imi place, ne stim doar din privire, lucrez pe schimburi, cand vin intru la lucru cu 10 minute inainte sa se sune, si cat stam sa asteptam sa se sune sa plece celalalt schimb ma mai uit la acea fata, ea e pe schimbul care pleaca cand vin eu, adica 10 minute in fiecare zi o vad doar, dar o tot privesc si inauntru ma doare atat de tare pentru stiu ca nu as avea curajul sa ma duc sa vorbesc cu ea, si mi-e frica deoarece poate o sa se plictiseasca daca vede doar ca o privesc si atat, si ea se uita la mine, si nu stiu ce sa fac, e foarte draguta si as fi si mai distrus daca as pierde ocazia, nici aceste sentimente care le am pentru ea nu sunt suficiente sa ma impinga sa ma duc pana la ea, si nu stiu de ce, simt aceasta neputinta imensa in mine si imi vine sa ma spanzur, stiu, simt ca o pierd daca nu fac nimic, va rog, orice sfat e bun in legatura cu asta, cum sa imi imi fac curaj sa ma duc la ea?
Cum sunt si cu moralul la pamant daca s-ar lega ceva intre mine si ea poate as reusii sa ies din starea asta, pentru ca mereu stau singur, mereu sunt deprimat, si din cauza asta mi-am pierdut si prietenii, cum eu m-am indepartat de ei asa si ei s-au indepartat de mine.
Orice sfat e bine venit.

Răspuns Câştigător
| sert a răspuns:

Nu e nevoie sa te duci cu flori, ai nevoie doar sa te tii pe picioare cand te duci la ea. Nu te mai gandi ca o sa gafezi, incerderea in sine conteaza cel mai mult. nu ii arata ca esti moale

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ofera-i intr-o zi un trandafir rosu si spune-i ca arata foarte bine. Daca iti zambeste, intreab-o daca ar vrea sa iesiti in oras. Ai grija cum esti imbracat in acea zi si sa ai bani la tine.
In rest, incearca sa stabilesti ce vrei de la viata, determina nite obiective accesibile pe termen scurt si incepi sa lucrezi la ele. Pe masura ce le atingi, vei capata tot mai multa incredere in tine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| sert a răspuns:

Tot ce ai nevoie e sa fii tu insuti si sa incerci sa nu te pierzi