| simo90 a întrebat:

va rog din suflet sa ma ajutati! va rog mult! am o mare problema:pur si simplu ma gandesc no-stop la asta-pe la 13 ani am slabit vreo 6 kg si de atunci eu nu mai mancam seara, nu exageram si de anul trecut, din vara am pus 2 kg, aveam 56 la 1, 68 si am devenit obsedata:am alergat toaa vara km 30 de min cu gandul ca trebuie sa slabesc, numai asta aveam in kp, am facut si pilates si tot nu am slabit deloc, mancare-nu mai exageram asa si cand am inc scoala, nu stiu dc, cand ma gandesc ca nu pot sa mananc ce vreau, cand vreau ca alte fete sad atunci imi venea mai tare sa mananccryingcrying si mancam si cred ca in subconstient ma gandeam ca ma ingras si m-am ingrasat ink 2 kgsad vazand asta, am inceput sa mananc mai putin, iar in vaknta de iarna mergem pe banda in jur de 50 de min.mancam ultima masa pl 4. atunci beam ceai si un fruct si ma gandeam ca trebuie sa slabesc.adica permanent aveam asta in cap( si cand m-am cantarit slabisem doar 500 de grame.nici macar un kg, dar se vedea ca nu mai aveam falcut, se observa la fata, cand am vz asta, am plans, nu intelegeam, ma chinuisem degeabacryingcrying si azi mi-a zis o colega ca m-am ingrasat.cred ca tot 58 kg si acum ma simt iar rau si mamei mele ii e frica sa nu fac ceva pentru ca asta e un gand care ma termina, mereu ma gandesc la asta si nu vreau sa patesc ceva.Aici nu exista psiholog si nu sti ce sa mai faccryingcrying mi-e rusine cand ma gandesc la asta... dar nu stiu cum si ce sa fac.Va rog, stiti vreo tehnik care sa ma gak sa nu ma mai gandesc ca ma ingras daca mananc mai mult, daca mananc ceva seara sau ceva dulce? eu una cred ca totul porneste dl minte si daca nu m-as mai gandi sigur as slabi, ai mei sunt slabi! va rog, multumesc anticipat::**:

4 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Mai bine incerca sa nu te mai gandesti la mancare, mananca ce iti place, dar cu masura.

| madalicious a răspuns:

Ca sa nu te mai gandesti la asta in permanenta trebuie sa gasesti alt lucru la care sa te gandesti. De exemplu ca iti trebuie note mari la scoala si ocupa-ti timpul cu cat mai multe activitati ca sa nu te mai gandesti la asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, si eu sunt grasa, si chiar daca imi spune cineva ceva ca trebuie sa nu mai mananc incerc sa nu prea ii ascult si sa nu ma implic prea mult deoarece am vazut persoane care din cauza kg in plus nu au manancat cateva zile si au ajuns la spital sau nu s-au simtit in stare sa faca nimic. Lumea zice "Uita-te la aia ce grasa e" sau "E ditamai vaca" dar nu ii ascult deoarece e opinia lor nu a mea...atata timp cat eu nu am nimic de spus despre sanatatea mea nici altii nu ar trebui sa ma judece dupa aparente. De multe ori fetele slabe, care tin diete si mananca numai fructe si de la ora 4-6 dupa masa nu mai mananca nimic, se simt rau si chiar lesina din cauza ca nu au energie. Eu nu stiu cati ani ai tu dar eu am 13 ani si 59-60 kg. Stiu ca e mult dar macar nu lesin ca celelalte...Eu zic sa mananci din fiecare cate putin(cate 2 felii max pe zi, 1-2 fructe, legume, carne, supa) si asa o sa si iti mentii siluetahappybig grin:X
P. S Vreau sa iti zic ca sunt persoane obeze care au probleme cu sanatatea si cu miscarea asa ca nu zic sa te ingrasi zic sa mananci sanatos dar sa nu te exploatezi fizic. Pupici:*:X

| manyst a răspuns:

Hmm... pai in primul rand daca te duci la sala sau alergi si dupa atata timp cantarul arata la fel asta nu inseamna ca tu n-ai slabit... dimpotriva mai mult ca sigur ai ars foarte multe grasimi si ti-ai tonifiat musculatura (ce e mai greu un kg de lana sau unu de fier? niciunul dar cu siguranta volumul e diferit intre lana si fier ) si nu trebuie neaparat sa nu mai mananci dupa ora 4 in general cu 5-6 ore inainte sa te bagi la somn si incerca sa ai mese fixe si daca poti scapa de paine tongue dulciurile daca nu mananci exagerat de multe nu cred ca iti fac vre`un rau tongue sper sa te ajute cu ceva