| adeliz a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar 2 broaste testoase de apa; dar am o mica problema: eu locuiesc intr-o zona de deal unde vara sunt destui serpi si nu stiu daca serpii sunt atrasi de aceste broaste.
Cam stiu in mare ce mananca si la ce temperatura trebuie sa stea, dar as mai vrea sa mai aflu cateceva despre ele (ce este important) mai ales de la cei care au deja broscute.
P.S. nu vreau site-uri, ca deja le-am colindat eu pe toate, dar pur si simplu vreau informatii de la cineva care stie.
Cum sa schimb apa? La cat timp? Si cat de calda trebuie sa fie?
Ce le place cel mai mult sa manance? (carne?) Si ce altceva pot sa le dau?
E problema daca stau la temperaturi mai mici de 20 C?
Si tot ce stiti despre ele si este esential.

Multumesc! .......si promit FUNDA! happy
Scuze categoria...tongue
Dar astazi trebuie sa dau raspuns, adica daca vreau sau nu sa le cumpar.

Răspuns Câştigător
| GosGrl a răspuns:

Hei pai nu stiu despre cele de apa, dar si eu am avut o broscuta care era si de apa si de uscar.Apa trebuie sa fie tot timpul putin calduta, suportabila la verificarea cu mana ta. Ca sa-i mentii apa calda, te poate ajuta un incalzitor special. Cauta in magazine. Daca broscuta e mica ..cam cat un dop atunci nu-i da carne din prima. Cumpara-i viermisori uscati speciali pentru broaste testoase.Apa trebuie schimbata zilnic, sau la inceput o data la 2 zile, dar dupa ce va creste va trebui zilnic. Daca doresti mai multe informatii legat de broscuta poti intreba si personalul magazinelor de animale sau a magazinelor cu accesorii, mancare etc.happy sper ca te-am ajutat.
P.S: Uitasem sa iti dau un sfat. nu prea ti-as recomanda, dupa ce creste sa o hranesti cu prea multa carne. poate o bucatica pe saptamana sau cam asa ceva deoarece se invata cu gustul de carne si o sa te muste big grin chiar doare.

1 răspuns:
| adeliz explică:

Broastelea astea sunt mari... si mai vreau sa te intreb ceva. Ele hiberneaza?
Si daca sunt mari ce sa le dau sa manance?
cat costa un incalzitor din ala? si nu stii daca atrag serpii?
Multumesc!