| Pιтιкa a întrebat:

Vreau sa stiu de la cati ani pot sa ma apuc de vioara? Trebuie neaparat de la o varsta frageda? Si ce daca ma apuc pe la 12 13 ani? Nu as putea sa o stapanesc? Adica o iubesc..Maine voi merge sa vad daca se poate desi mie cam greu pentru ca chair as vrea sa cant la ea... Daca mi-ati da un sfat bun sau..sa cand la un alt instrument..., dar nu! Mai bine vioara.
Multumesc dau funda.

3 răspunsuri:
| amdr001 a răspuns:

Vioara se incepe de la varsta de 7 ani pentru a putea evolua in timp, prin sutdiu si rabdare! eu studiez *viola! ceva cu vreo 5 cm mai mare decat vioara, care are sunetele mai grave :) eu studiez viola de la varsta de la 10 ani :) acum am 14 :) si imi era destul de greu si atuncea... gandeste'te cum canta cei de la vioara, iti trimit un link de pe youtube sa vezi cum canta la vioara o fata de 14 ani, care a pus mana pe vioara de la 6-7 ani, colega cu mine, care studiaza cate 6 ore pe zi aproape! si nu toti au asa o pasiune ca si ea! sa te pricepi atat de bine! la 8 ani a fost solista in Germania intr'o orchestra! iti trimit link'ul, dar te sfatuiesc, mai bine faci viola! nu e mare diferenta! arata exact ca si vioara! tot la gat se tine! nu confunda cu violoncelul! uite link'ul!
http://www.youtube.com/watch?v=8ZDq-zOoR-U
asta e din 2009! deci iti dai seama cum canta acum!

| Pιтιкa explică (pentru amdr001):

Pot sa incep si de la varsta de 12 la vioara? Dar, daca mas stardui?

| amdr001 a răspuns (pentru Pιтιкa):

E foarte greu! e cel mai greu instrument! mai bine viola! intereseaza'te daca vrei! e aproape aceeasi chestie, doar ca, la viola nu sunt concerte de'alea nebune cum canta cei de la vioara, e ceva mai placut, are sunetele cu o cvinta mai jos, daca stii ce e aia happy intereseaza'te, vezi cu un profesor daca poti, ca doar nu te apuci singura de vioara, o sa faci cu un profesor happy si vezi ce spune si el! depinde si tu cat esti de talentata, cat te straduiesti... etc happy bafta!