| Ixodes a întrebat:

vreau si eu sa ma apuc de skiat si nu ma pricep la clapari, am inteles ca este altfel la numere.Ma puteti ajuta? Eu port 37-37.5,deci ce numar imi trebuie la clapari?

Răspuns Câştigător
| Crisu_7532 a răspuns:

Incearca un 38. ia in calcul faptul ca n-o sa porti sosetute subtiri happy oricum, clapari nu se cumpara/inchiriaza pur si simplu. eu iti recomand sa incerci pentru inceput numarul 38 ca sa vezi cum te simti. este important ca piciorul sa stea fix in clapar. claparii trebuie sa fie stransi ca sa nu-ti joace in picioare. este un detaliu foarte important. cand faci proba, poarta sosete groase, ca cele pe care le-ai purta normal iarna, la munte. daca piciorul nu sta fix in clapar, probeaza un numar mai mic. ideal ar fi sa iei totusi clapari cu o marime mai mare pentru ca, daca totusi piciorul joaca in clapar, poti purta sosete groase. in schimb, daca iti iei clapari prea mici, ti se opreste circulatia sangelui in picioare happy probeaza si alege in ce te simti mai bine.

1 răspuns:
| Foarfeca a răspuns:

38 sau 39. Dar depinde unde mergi. Daca vrei, suna la o scoala de ski, te inscri, iar apoi ii intrebi. Eu port 35-36 si am clapari 37.

Dar de ce nu ii probezi in magazin? La Dechatlon sau Carefour.si mai stiu eu ce, te lasa sa ii probezi tongue