| moonstalker a întrebat:

vreau si eu sa stiu daca e pacat sa fumezi o data (gen. un fum sau asa ceva)
va rog sa-mi raspundeti cu seriozitate
mi-as dori sa imi raspunda cineva care chiar crede in Dumnezeu si cunoaste.

(dau funda celui mai bun raspuns big grin )

Răspuns Câştigător
| anamaria_7695 a răspuns:

Nu este pacat atat timp cat ai incercat si apoi ti-a parut rau si nu ai mai incercat...Si ink ceva sa stii ca fumatul in sine nu este un pacat fata de Dumnezeu.nu scrie nicaieri in Biblie ca daca fumezi e pacat este cu adevarat pacat cand nu ai control si te controleaza tigara. daca ai incercat nu e nimic suntem oamenii si cu totii incercam tot felul de lucruri dar e bine ca pe cele rele sa le incercam odata si atat.sa stii ca fumatorii pornesc de la o tigara sau un fum de la prieteni si ajung la u pachet poate mai mult.Asa ca sfatul meu este sa spui NU cand iti sunt oferite si atunci estu tu impacat cu tine si daca crezi cu adevarat in Dumnezeu esti impacat si fata de el ca ai puterea sa spuii NU...big grin

6 răspunsuri:
| ΛŁ3ЖΔЙĐЯΔ a răspuns:

Pai sincer, preotul ma intreaba la spovedanie mereu daca fumez, daca am fumat si chestii. nu am fumat si nu am raspuns ''da'' ca sa imi zica daca este pacat, dar din moment ce eram la spovedit, cred ca este pacat. big grin si lasa. nu fuma, nu ai de ce. e gen, totul iti este permis dar nu totul de folos. asa ca.winking

| ΛŁ3ЖΔЙĐЯΔ a răspuns:

Pai sincer, preotul ma intreaba la spovedanie mereu daca fumez, daca am fumat si chestii. nu am fumat si nu am raspuns ''da'' ca sa imi zica daca este pacat, dar din moment ce eram la spovedit, cred ca este pacat. big grin si lasa. nu fuma, nu ai de ce. e gen, totul iti este permis dar nu totul de folos. asa ca nu o facewinking

| StreetDancer a răspuns:

Buna!

Dupa parerea mea nu este pacat! Si eu am incercat ( doar un fum, pe bune ) si cred in Dumnezeu.
Dupa parerea mea nu este un pacat. Daca ii sa luam tot ceea ce ii pacat luam de la 0 cum zicea si profesorul meu de religie : de ce porti cercei? Dumnezeu te-a lasat fara cercei.

Si pacate sunt cele din decalog daca le incalci : sa nu furi, sa nu ucizi, etc.
Dar dupa parerea mea, daca ai fumat ( fie si doar un fum ) pentru tine, ca sa te simti tu mai bine cand te duci sa te spovedesti sa ii spui preotului ceea ce ai facut. Ai sa vezi ca te vei simti mai bine, vei fi impacata si atunci sti sigur ca Dumnezeu te va ierta ( chiar daca este sau nu fumatul un pacat. )

Succes! :*

| Mady5Stars a răspuns:

Hai buh cu pacatul tau, ce doamne iarta'ma, incercare moarte n-are si in plus esti si tu curios dar vezi sa nu te apuci pe bune de fumat ca atunci o sa fie pacathee hee

| pfff a răspuns:

Da este pacat,nu conteaza daca fumezi o tigara sau mai multe, e pacat.dc ai fuma? la ce folos? sa cheltuiesti bani? sau crezi ca nu ai pacate destule? nu te apuca de fumat, nu ai nici un avantaj, numai dezavantaje.asta e parerea mea.u fa cum vrei...

| Cozac_Florin_1971 a răspuns:

(Isa 55:2) De ce cîntăriți argint pentru un lucru care nu hrănește?
"De ce vă dați cîștigul muncii pentru ceva care nu satură? "

Ascultați-Mă dar, și veți mînca ce este bun, și sufletul vostru se va desfăta cu bucate gustoase.
Deci Cu Tutunul nu te saturi caci daca fumezi, nu te saturi si tot mai mult ai vrea sa fumezi.
VB in General.