| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Acum aprox 5 ani am auzit pentru prima data de aceasta "boala, blestem" sau cum il numiti voi si anume de varcolaci/licantrop sau pricolici.Batranii le spuneau pricolici la fel cum se gasesc si in mitologia romaneasca.
In lume au existat si cazuri de acest gen cel mai cunoscut fiind"Bestia din Gevaudan" ca are cel putin un mic adevar avand in vedere cate lucruri sunt si nu pot fi explicate asa eu cred ca exista oameni care au aceste capacitati.
Rog pe cineva care ma intelege sa imi spuna ce a auzit si daca este posibil cum sa fii varcolac?
Accept si ritualuri carti vechi care dezbat acest subiect sau "blesteme"...Doar cei care au crezut in ceva cu adevarat ma vor intelege.

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Cine crede în așa ceva?

| raMLesS a răspuns:

Daca ar exista, guvernul ar fi cel care le-ar detine, iar in razboi ar folosii varcolaci pe post de soldati, dar nu exista asa ceva, daca ar fi oameni care sa se poata transforma, ar trebui ca oamenii sa aiba gena asta, dar pana acum nu s-a descoperit asa ceva pentru ca nu exista.
Iar biologic nu ar fi posibil, adica la schimbare ar trebui sa ti se rupa oasele sau mai stiu eu ce, iar cand te-ai transformat sa se vindece in cateva secunde, asa ceva e imposibil biologic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bestia din Gevaudan era probabil un betiv al satului, si cand se imbata, se batea cu aia pe acolo, si le fura caprele.
Nu exista asa ceva.
Trebuie sa faci diferenta intre ceea ce e real si ce nu.
Sa filtrezi informatia.
Sa te poti uita la un film, fara sa te duci pe urma sa cauti vampiri si varcolaci prin padure, Ca este fictiune.

| Rd79 a răspuns:

Presupunand ca ar exista varcolaci, de ce ai vrea sa devi unul?

| Seroux a răspuns (pentru Rd79):

Am motivele mele...

| Rd79 a răspuns (pentru Seroux):

Si nu vrei sa detaliezi?

| Seroux a răspuns (pentru Rd79):

De ce as detalia cuiva care nu crede in asa ceva?

| Rd79 a răspuns (pentru Seroux):

Ca sa ma faci sa cred.