| SamsungElectronics a întrebat:

Bună ziua

Am văzut o fată de 16 ani care sa căsătorit cu un baiat de 19 sau 20 de ani, și acum fata are 17 ani și este gravida, și fata respectiva are și inel de logodna pe deget.

Ce părere aveți despre chestia asta?

Eu zic ca este foarte ciudat, acum fiecare face ce vrea cu viața lui sau viața ei, dar ești prea mic sau nu stiu cum sa zic prea tânăr pentru asa ceva, sunt uni care au 30 de ani și încă nu au ajuns la așa ceva.

Doamne frate în ce societate traim, și normal fata cu băiatul respectiv nu sunt țigani sau nu știu cum li se zic romi, habar nu am, sunt români.

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Se intampla si astfel de lucruri din cauza faptului ca nu exista educatie, in principal educatia sexuala, cea de care incearca toti sa ii fereasca pe adolescenti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce părere aveți despre chestia asta?
Că viața merge înainte și nu ține cont de părerea ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Dacă întrebarea o adresam eu, v-aș fi acordat votul suprem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce a spus Domnul Sadrian, e adevărat.
Ca să comentez însă în stilul meu, e adevărat ce a spus d Sadrian deoarece oricât ai încerca să înțelegi viața, ea nu poate fi înțeleasă.
Atunci de ce nu te întrebi și de ce unul fără diplomă pune dinți și o face cât de cât ok, iar altul cu bac și facultate lucrează la casa de marcat pe minim pe economie? Exact cum ai întrebat și tu, de ce prietenii/cunoscuții tăi s-au căsătorit iar alții îs singuri și la 40 de ani sau mor singuri, de ce unii se căsătoresc femei ok cu bărbați sucks sau invers, bărbați de milioane cu femei sucks.

Răspunsul cât mai pe scurt, viața nu joacă după tipare, tot noi încercăm să stabilim acele tipare, să numim personalitățile (colerici/flegmatici), să băgăm copiii într-un șablon de note, să stabilim bogații vs săracii, noi ne luptăm să găsim multe tipare, în care fiecare să-și găsească locul, dar totuși viața ne aruncă toate tiparele la gunoi și ne spune că acolo trebuie altceva.

Dacă ar fi să stăruim stric pe poveste și cele două personaje, ar trebui să se înțeleagă că în spatele alegerii unui partener de vârstă mai mică-mare, dar cu mult (în cazul tău, nu e mult, e diferență între ei, doar de 3 ani, dacă asta ți se pare mult, păi ce mai ziceai dacă tot fata asta se mărita cu unul care-i putea fi bunic?) pot sta și probleme psihice, se simte atras de o categorie anume din cauza unor lipsuri, ori i-a lipsit figura paternă/maternă și se atașează astfel de unul/una care să-i amintească de părintele lipsă, ori unul/una mai în vârstă, dacă nu a experimentat niciodată dragostea la momentul tinereții, vrea la bătrânețe și i se pare foarte ok să experimenteze tot cu un știi tu ce, ori oamenii au complexe de inferioritate și caută o altă categorie de vârstă, deoarece lângă cei de vârsta lor se simt ciudat, adică poate ăia bătrâni nu mai au pretenții multe de la parteneri, pe când ăia tineri, fiind în generația actuală nici ei nu mai caută prea multă stabilitate și atunci un moș/babă cu care să experimenteze ocazional, până moare, e ok sau alții mai tineri sunt atrași de maturitatea celor bătrâni, de înțelepciunea lor, poate tocmai pentru că lor le lipsesc și vor să ia ceea de ei nu au, ori pentru că tocmai chiar dacă par de vârste diferite, tocmai maturitatea îi aseamănă și vor să se unească. Ori invers, ăia maturi sunt atrași de imaturi/tineri, din exact aceleași motive enumerate mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...daca tu ai 24 si o minora tupeista de 16 (care arata de 20+) se da la tine in club, iti pune mana pe ciocan, faci sex cu ea si apoi continui sa tot faci, esti considerat un mare pradator si meriti puscarie! Pai nu? laughing Mai mult, daca te certi cu ea, imediat se duce si te da in primire vacuta....ca na, doar esti mare pradator, nu?! E ireal cum unii au voie sa faca ce vrea(asa cum ai descris si tu) si altii sunt bagati la parnaie pe nedrept din cauza unei adolescente precope, tupeiste, nesimtite, sparte prea devreme.

| just4ubr2015 a răspuns:

Daca la 17 ani s-a maritat la 25 ramane singura cu copilul este prea devreme sa iti faci o familie la 17 ani cand abia tu esti la scoala si nu esti dezvoltata psihic. numai una care ridica coada des poate fi asa...

| rxbiesx a răspuns:

Tipul ala e clar un pedofil, ce om matur de 20 de ani se uita la un copil de clasa a 10a…? e o diferenta FOARTE mare de maturitate. nu doar varsta e problema aici. el are un job, iar ea nici nu a terminat liceul. da, e ciudat, dar el e ciudat, nu fata. tipa aia e o victima a pedofiliei si e clar ca la varsta ei nu stia mai bine de atat. nu stiu unde naiba sunt parintii ei totusi de au lasat o sa se logodeasca la varsta aia cand ea inca nici nu si a terminat scoala. si ei sunt o parte din problema. 4 ani diferenta e WILD cand una sau ambele persoane sunt inca in adolescenta. daca amandoi erau adulti cu capul pe umeri era alta poveste…