| Addeellinnaa18 a întrebat:

as avea putin nevoie de niste sfaturi. Am 18 ani si sunt fata, din niste motive personale si destul de serioase, nu am vrut sa mai ies din casa timp de 2 ani, am fost sub un tratament pentru tratarea depresiei si anxietatii sociale si atacurilor de panica iar astea m-au facut sa ma indepartez cat mai mult de societate. Problema este ca am inceput sa ies de cateva saptamani, dar problema este ca tatal meu este foarte paranoic, m-am saturat sa mi se reproseze orice, sa mi se strige, sa-mi fie frica sa nu vreau acum sa ies din cauza lui, din cauza ca stiu ca este un tip foarte vulgar si violent. Nu stiu ce ar trebui sa fac, sunt destul de sensibila si orice chestie spusa de el sau orice gest facut, ma doare, si ma apasa din ce in ce mai tare. Nu prea stiu daca ar trebui sa renunt la prietenii mei pentru el, pentru ca nu pot sa ma impart in doua tabere deodata. As vrea din tot sufletul sa nu il mai aud, am nevoie sa fiu eu, sa am timp de mine, stau tot timpul cu frica sa nu zic ceva gresit ca poate interpreta. Deja am avut iar o cearta cu el acum cateva minute si am o stare foarte proasta si sunt confuza. Nu stiu ce ar trebui sa fac. am nevoie de niste raspunsuri. multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna Ade.happy
inainte sa vorbesti cu mami tau, cred ca ar trebui sa te autosugestionezi, impune-ti ca tu esti puternica, ca poti trece peste toate, ca totul e in mintea ta si in timp vei trece cu bine, e ceva ce porneste din mintea ta..nu te lasa prada gandurilor necurate, inchina-te si apoi zii mamei tale ca ar fi cazul ca tatal tau sa isi schimbe atitudinea, esti un om major si vrei sa fii tratata ca atare, apoi vezi ce se intampla.
de vrei sa vorbim mai mult, lasa-mi un mesaj pe privat.
O zi frumoasa sa aihappy

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Spune-i mamei tot ce ai pe suflet! Să aibă o discuţie cu el în acest sens! După care ar trebui să aveţi toţi trei o conferinţă de familie şi să cădeţi la pace! Explică-i că-ţi fac mult rău cuvintele lui si poate, poate înţelege!
Multă baftă şi sănătate!

| elena a răspuns:

Trebuie sa vorbim foarte deschis... daca nu parasesti urgent acest mediu, nu vei fi niciodata o persoana sanatoasa. Ai facut tratament 2 ani, dar depresia si anxietatea nu au disparut si nici nu vor disparea, ele pot aparea in orice conflict cu o persoana, nu mai departe episodul descris de tine. Stiu, ca ati cere sa-ti parasesti familia este un lucru rau, dar nu ai alta solutie, trebuie sa activezi intr-un mediu prietenos, cu activitati care sa-ti aduca numai bucurii si astfel sa vezi viata in culori mai vesele. Poate iti cer prea mult, dar incearca cu ajutorul prietenilor, daca ai, sau al rudelor care te inteleg, sa-ti gasesti ceva de lucru si sa nu mai fii dependenta de familia ta, raspunderea fata de un serviciu, iti poate schimba foarte mult viata. Mi-ar place sa te cunosc, sa stau de vorba cu tine, poate chiar sa te si ajut cu ceva, esti foarte tanara, ai viata inainte si ar fi mare pacat sa clachezi definitiv la 18 ani. Multa sanatate si ai grija de tine.

| Addeellinnaa18 explică:

Multumesc mult de sfaturi. Problema este ca mama mea nu se baga, ii este frica de el si niciodata nu vrea sa ia o atitudine, sa ii spuna ceva, mereu imi spune mie sa inteleg, ca asa este si asa o sa ramana. Problema este ca eu chiar incep sa nu mai rezist in mediul asta si chiar aveam nevoie de niste sfaturi. Va multumesc frumos si va doresc tot ceea ce este mai bun!