| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa va cer ajutorul in legatura cu o problema pe care o intampin zilnic la scoala. Toti copii se iau de mine, fac misto de mine, plus faptul ca eu de 4 ani de cand sunt la liceu(sunt pe a 12-a) nu am nici-un prieten si stau prin pauze numai singur prin curtea scolii sau sus la cabinetul de informatica(dirigu' meu e de info) doar ca sa scap de ei.

Deci, ce as putea face sa nu se mai i-a de mine? Adica sa fiu mai curajos.
Pur si simplu ma intimideaza faptul ca sunt mai multi.
La diriginte si la director i-am spus, chiar si la parintii lor, ca i-a anuntat directorul, dar degeaba.
Pur si simplu nu am curajul sa le raspund pe un ton mai ridicat.
Ce sa fac ca sa fiu mai curajos si sa nu mai fiu asa de timid?
Ei m-au vazut ca sunt mai timid, cuminte de fel si de-asta fac chestiile astea.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună. Suntem în aceeași situație. Cu toate că al meu comportament de pe TPU dovedește contrariul, te înțeleg. Și eu sufăr și uneori mă apucă plânsul doar gândindu-mă. Noroc că eu sunt în a 8-a deci poate am ceva șanse în liceu. Pur și simplu postarea ta m-a întristat așa că voi încerca să te ajut cum pot.
Nu prea ai ce le face. Doar să îi ignori, că altfel i-ai întărâta și mai tare. Dar uite o metodă ce îmi trece în cap, de fapt mai multe ce-mi trec pe care voi încerca să le pun în practică:
1. Încearcă să îi tolerezi. Dacă se iau de tine, ai putea apela la (auto)ironie. De exemplu dacă te jignesc, fă o glumiță și încearcă să pari prietenos, nicidecum că îi jignești. De exemplu pe mine mă făceau iapă/capră fiindcă sunt slabă și chiar semăn, iar eu cred că le-aș fi răspuns "oh, ce dulci sunteți, ăla era animalul meu preferat îmi place că mă comparațiwinking. Și cum o mai duceți în rest?" cu toate că nu era așa, le arătam că nu îmi pasă. Mai pe scurt lansează o ocazie pentru a te putea împrieteni într-un fel cu ei. Chiar dacă te resping, într-un final să sperăm că vor ceda văzând că nu îți pasă. E posibil să recurgă și la violență, ei bine dacă e așa da-le un brânci sau fugi.
2. Ca să prinzi curaj. Încearcă să realizezi ceva la școală. Ia un premiu sau surprinde-ți colegii cu ceva care să vă facă bine la toți. La un lucru în echipă, încearcă să te strecori într-o echipă de-a lor, fă tot posibilul. Apoi, cu multă muncă, încearcă să realizezi cel mai neașteptat proiect și să se mire toți. Se poate, vezi ce slăbiciuni au restul echipelor și profită pentru a-ți mări șansele. Capătă o mândrie de sine, dar ai grijă să nu ți se urce la cap. Așa prinzi și curaj de a le spune ceva. Nu trebuie să ridici tonul, că o să te facă nebun. Fii puțin ironic, dar fără să-i rănești pe ei.

Cam asta e. Sper că te-am ajutat, fiindcă te înțeleg perfect. Ți-aș sugera să nu dai funda nimănui, mai ales celor care o cer deoarece sunt niște egoiști fără pereche și nu își pot imagina prin ce treci.

8 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Îmi pare rău pentru ce ţi se întâmplă! Cu siguranţă trebuie să fie foarte neplăcut pentru tine.
Sfatul meu este să încerci să îţi faci prieteni noi şi să îi ignori pe cei care îşi bat joc de tine. Serios, ignoră-i la modul cel mai serios. Prefă-te că nu există nimeni lângă tine. La un moment dat se vor sătura să vorbească în gol şi te vor lăsa în pace.
De asemenea, sunt sigură că există persoane cărora le-ar plăcea să te aibă ca amic, chiar şi în situaţia ta. Încearcă să fii deschis tuturor ocaziilor. Dar mai ales, nu-i lăsa pe anumiţi oameni să îţi strice viaţa! Oricum, din moment ce încearcă să te tragă în jos, sunt cu mult sub nivelul tău.

| TeoPT a răspuns:

Ignoră-i complet. Sunt niște animale cu care nu poți discuta ca lumea, pentru că nu sunt destul de inteligenți încât să te înțeleagă. Ignoră-i.

Baftă

| ºPishcotº a răspuns:

Tu vezi-ti de-ale tale in continuare, pana la urma ei ies in pierdere nu tuhappy! Tu poate o sa treci bacu' (arata-le ca esti mai tare ca ei, in felu' asta le dai peste nasbig grin), si nu, si o sa se uite la tine si o sa-si zica: "Iote-l ma' a trecut si noi nu!". Tu fii perseverent, si lasa-i in pacehappy

Ceao!:*

| PyScHoTeLRoOz a răspuns:

Iubitu linisteste-te asa eram si eu fi indiferent indiferenta doare cel mai tare sufletel:* sau incearca sa pari fitos si ca sunt prosti big grin:* te pup

| Gorillaz a răspuns:

Asa...daca ii cunosti de atata timp, iti spun clar ca e aproape imposibil sa se schimbe fata de tine dupa atata timp. Plus ca mai ai cateva saptamani acum, dai bacul, intrii la facultate si de acolo conteaza atitudinea ta fata de ceilalti...stiu si eu cum e, si eu in clasele mai mici ma duceam in curtea scolii si ma jucam cu altii numai numai sa nu stau cu colegii mei; nu e o solutie sa le spui profesorilor sau parintilor acel oameni, mai mult o sa zica ca nu iti poti rezolva singur problemele si daca s ar purta frumos cu tine ar face o probabil ca le a zis altcineva, nu ca asa ar simti/vrea ei. Inca un lucru, nu incerca sa pari ceea ce nu esti, la facultate sunt totusi destul de sigur ca vei gasi pe cineva ca tine si va veti simti bine, daca cineva face misto de tine, nu l lasa sa te raneasca, indiferenta doare, eventual cand fac misto de tine le tragi un zambet frumos ( ca sa poti sa faci un zambet adevarat si nu fals te gandesti,, du te dra*u " si o sa vezi ca o sa iti vina sa razi laughing si o sa ii doara si pe ei )

Răspuns utilizator avertizat
| lesea14 a răspuns:

Ionut fii indifrent fata de ei chiar daca te intimideaza tu aratate in fata lor tare si nu-i lasa sa te calce in picioare nu-i bine eu una dupa fire mea sunt indrazneata si nimeni nu indrazneste sa-si bata joc de mine te rog urmeazami exepmlul...ei nu iti vor face nimic daca vor vedea ca tu deja nu mai esti acel baiat timid si inchis in tine...incearca si schimbate fii mai tare in fata lor dar daca nu poti sa faci asta cautati alti prieteni pe care sa te poti baza si sa nu faca misto de tine.succese.

| Diana0dya a răspuns:

Pai fii si tu mai curajos! Gandeste-te ca si ei sunt oameni ca si tine, gandeste-te ca esti mai presus decat ei si infrunta-ti frica! Arata-le ca nu ti-e frica de ei, pentru ca daca stai vor vedea ca ti-e frica si vor face asta zilnic! Gandeste-te ca esti undeva mai presus si nu-ti fie rusine! BAFTA!

fundita?