| Eucumamajunsaici a întrebat:

deci efectiv imi urasc viata, am 16 ani dar oare de ce? Prietenii mei isi bat tot timpul joc de mine dar tot timpul sa va spun si cum. Eu cand eram mic nu am facut nici un sport de bataie stil Karate, Judo, Kickbox Box etc mama si tata lucrau la 12 ore erau si bani putini, ne chinuiam sa cumparam o casa. In plus mama nu e de acord cu genul asta de sporturi "de ce sa platesti pe cineva sa te invete sa bati pe altii " si ca in viata trebuie sa iti folosesti creierul nu pumnul. Baietii astia puneau copii de 12 hai maxim 14 ani sa ma provoace la bataie dar nu orice copii, pun de astia care stiu sa bata si au dat knock out-uri la altii mai mari decat mine, pustanii bazati care au tone de neamuri de alta etnie. Alta problema si ce a mai naspa, avem 16 ani, suntem adolescenti normal sa avem iubite. Cand vorbeam cu o fata si voiam sa ies cu ea ei se enervau pe mine si nu ma mai bagau in seama dar cand faceam prostia sa ies cu vreo fata si sa vina si ei isi bateau joc de mine de fata cu ea gen, fata, fata iti place baiatul asta cauta gagica (deci cat de redus mintal sa fii sa spui asta, acea fata o sa creada ca esti disperat) ori imi puneau piedici ori imi dadeau castane si au facut asa cu 2 fete pana au trecut la alt nivel sa spuna la fete deci la toate fetele ca as fi gay. Ei bine de la incidentele astea am incetat sa le spun cu cine vorbesc iar de aici au inceput sa ma faca gay ca nu le-am mai zis cu ce fete am vorbit cand trecea o fata si ma salutam cu ea incepeau buna stii ca baiatul asta e Gay, daca as fi nu m-ar deranja ori daca ar ramane o gluma intre "prieteni" si nu ar zice-o mai departe ca din cauza glumelor lor proaste ma cred fetele un ciudat. Ar mai fi multe, ba isi bat joc de mine lovindu-ma nu tare dar ma lovesc, o data am primit una de la un tip de mi-au zburat ochelarii, alta data am primit picioare de la altul in coaste. Pe retele de socializare cum ar fi Facebook exista o optiune de a pune sondaje cu vorbim, parere, intelegeti voi. Aseara o fata cu care vorbea un baiat din grupul asta a pus un sondaj de genul acest baiat a zis ca nu ii place fata si ca nu i se pare asa frumoasa si ca nu o vrea, sa revenim aceasta fata a postat acest sondaj eu am ales sa vorbim, la cateva minute am primit mesaj si atat am vorbit
Buna,
Ce faci?
Bine
Pentru ca atata tot baiatul asta m-a facut in toate felurile animal, prost, gay a continuat asa cel putin o ora. Sincer sa fiu singurul motiv pentru care as mai trai ar fi parintii mei care mi-au daruit o casa dar si acela ca undeva exista un Dumnezeu/Allah/Buda care are grija de toti si care vede tot.
Ce as putea face sa nu isi mai bata joc de mine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Prietenii mei isi bat joc de mine"
OAMENI BUNI, ASTIA NU SUNT PRIETENI.
Ma enerveaza enorm aceasta expresie, mai ales ca am auzit-o de prea multe oric nu doar la tine. Cum poti sa zici ca iti sunt prieteni si apoi sa scrii un roman despre cum te trateaza ca pe un gunoi?! Este contradictoriu si prostesc. De ce te injosesti asa de mult incat sa numesti acesti oameni "prieteni"?! Ti-e frica sa spui ca nu ai prieteni? Nasol. Eu unul NU AM prieteni. Si ce? Mai bine decat sa zic ca am si sa fie doar niste parteneri de conversatie care ocazional isi mai si bat joc de mine. Asta inseamna o lipsa de respect de sine sa faci asa ceva.

PRIÉTEN, -Ă, prieteni, -e, s. m. și f. Persoană de care cineva este legat printr-o afecțiune deosebită, bazată pe încredere și stimă reciprocă, pe idei sau principii comune

Ai impresia ca aceste persoane au ce cauta, in vreo masura, in aceasta categorie? De unde si pana unde descrie aceasta definitie acesti oameni de care vorbesti tu?! Hmm... oare acum intelegi prostia situatiei in care te aflii?

Problema ta e ca NU ȘTII ce e aia prieten. Un prieten in mod sigur nu pune copii karatisti sa te sparga in patru. As fi crezut ca e evident acest lucru, dar aparent nu...

"eu cand eram mic nu am facut niciun sport de bataie" - O zici ca si cum toata lumea face si e mare chestie ca tu nu faci. Din observatiile mele persoane care practica sport de contact sau arte martiale sunt cam 1 la 10 sau 1 la 20. Ce e asa special ca nu ai facut? Esti unul din ceilalti 9 din 10. Nimic deosebit. Eu nu am facut. Si multi altiiz

| Eucumamajunsaici explică (pentru anonim_4396):

Ei au facut fiecare cateva sedinte de sport de contact si eu ca nu am facut ar fi ''pacat capital''.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Problema ta cea mai mare e că le dai prea multă importanță "prietenilor" tăi. Asemenea specimene nu pot fi numiți prieteni.
Mai bine înlătură asemenea oameni din jurul tău.

| Anuket a răspuns:

Acum e perioada când sunt foarte stresanți. Nu mai vorbi cu cei care te deranjează, ignoră-i și discută cu cei care îți seamănă.