| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!

Revin cu aceeasi intrebare:

Verisoara mea trebuia sa sustina lucrarea de licenta vara trecuta, insa nu a mai sustinut-o

Parintii ei sunt foarte stricti, comunisti inrăiți si ii cer diploma, ea spunand ca a sustinut-o in vara anului 2022, stiu, minciuna are picioare scurte dar altfel o faceau de rusine in fata familiei plus multe altele.

Ea incearca sa o reproduca cat de cat, dar stiu ca ele sunt unice, hartia la fel, nu se gaseste nimic asemanator, stiti unde pot fi gasite cateva materiale?

Sau cine se poate ocupa, nu vrea sa fie super realistica, nu merge cu ea absolut nicaieri, ci doar cat sa treaca de parintii ei, atat, sa nu ii mai spuna nimic.

Stiu ca sunt cauze penale, dar stiti cat este de greu sa va nasteti in familii din acestea... sa ai atat de multe presiune pe umeri.
Plange seara de seara si incearca sa o faca cat de cat.
Va rog, putin ajutor, cateva idei, poate siti cum pot fi asezate in pagina niste elemente.

Poate sunt si parinti ce citesc asta. Va rog nu va mai impingeti copiii spre astfel de lucruri, cum ar fi si dark internet sad o diploma nu spune cine esti, nu este nimic gresit cu tine daca o iei la 1-2 ani diferenta.

Multumesc pentru raspunsuri si idei.

Răspuns Câştigător
| InAfaraTiparelor a răspuns:

Toti ajungem in bula de victima mai devreme sau mai tarziu indiferent de circumstante, oameni si varsta, crede-ma.
Posibile solutii:
1. Continuati cu minciuna(grija mare totusi sa se ajunga la acel rezultat)cu prezentarea diplomei ca apoi sa se linisteasca situatia si sa va continuati obiectivele
2. Plecati din tara daca va permiteti(chit ca e sejur de 7 zile intr-o tara sigura, nu bombardata ca ce se intampla acum)
3. Spuneti minciuna cu toate argumentele solide in dotare si poate s-o intampla minunea, adica acceptarea si armonia.
4. Tacere(ghosting)

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

Cea mai buna solutie este sa le spuna adevarul nu o incuraja sa mintă ca se va afla adevarul cand o sa i ceara diploma la angajare si ea nu are asa ceva

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

"Spuneti minciuna cu toate argumentele solide in dotare si poate s-o intampla minunea, adica acceptarea si armonia" - asta inseamna sa spuna adevarul!

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara licenta este ca si cum n-ar fi umblat la facultate.
Ramane muncitoare necalificata.

| Violleta2022 a răspuns:

Tie ar trebui sa-ti fie rusine fiindca comentezi aiurea, dand crezare unui trantor mincinos, fara sa ai habar cat au muncit pe branci bietii parinti, sacrificandu-se pentrio odrasla lor cea puturoasa si mincinoasa, care in loc sa invete s-a prefacut, iar acum vrea sa faca fals in acte ca sa ajunga si infractoare.
Pacat de bietii parinti, ca sunt rasplatiti in halul asta urat, chiar de propriul copil!

Falsificarea unui document oficial inseamna dosar penal si puscarie si daca ea vrea sa-si inceapa viata de adult in puscarie, atunci sa o faca.

Cat de proasta trebuie se fie fata asta, daca ea crede ca o hartie falsificata ii va aduce un job sau va pacalii pe cineva?
De ce plange?
Ca-i smechera si nu vrea sa fie prinsa cu minciuna, sau de ciuda ca nu stie cum sa mai minta?

Intr-o-adevar, minciuna are picioare scurte si va iesii la iveala cand nu se astepata, fiindca parintii ei pot arata diploma aia cui nu trebuie si fara sa stie ca-i falsa, isi pun propiul copil in puscarie.

| Violleta2022 a răspuns:

In loc sa planga, ar putea sa spuna parintilor adevarul si sa puna mana serios sa invete, ca sa-si sutina licenta la anul, ca parintii nu imping nimic, doar ii cer ceea ce singura a declarat ca are, o licenta "mincinoasa".

Asta este unica solutie legala si sanatoasa, sa invete si sa-si ia singura licenta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E ditamai femeia dacă a terminat o facultate. Sa se maturizeze și să recunoască adevărul ce naiba.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine sa le spuna adevarul nu incerca sa imiti sa copiezi diploma deoarece este un fals care nu va fi rescunoscut de autoritati si poti ajunge la inchisoare, mai bine i spui mamei tale adevarul ca nu ai facut facultatea decat sa minti in halul acesta si sa ajungi sa comiti o fapta ilegala care o sa iti aduca dosar penal si inchisoare sau amenda mare.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Facultatea e finalizata, are diploma respectiva, doar cea de licenta nu, fiindca nu a fost sustinuta. Nu ar avea de ce sa fie recunoscuta de nici o autoritate fiindca o vor vedea doar parintii atat, nu face nimic cu ea, dupa o va avea pe cea originala dupa prezentarea examenului

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt unii care s-au bazat pe diplome false pentru cativa ani sau chiar o viata si habar n-aveau ca era fals. Despre ce vorbim?

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru InAfaraTiparelor):

*erau false

| Lioana a răspuns:

Recomand adevarul si numai adevarul. Nu incerca alta varianta ca va aduce alte probleme mai mari. Tu spui ca o prezinta doar parintilor, dar apoi parintii poate ii rezolva un loc de munca si i se cere sa aduca diploma de licenta la angajare. Atunci ce va face?
Totdeauna adevarul e cea mai buna solutie si cea mai simpla. Dupa ce il spune parintii o cearta putin si a scapat. Nu va mai avea discutii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, aveti dreptate, poate va fi o perioada mai naspa... dar trece dupa, nu iti vei urî propriul copil la nesfarsit.
Multumesc frumos

| HUAWEHUAWE a răspuns:

I-o arata poza pe telefon.
ii trimite o poza cu diploma si ii spune ca e ocupată.
O editeaza mai usor, face o diploma falsa mai usor pe calculator.

| anonim_4396 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Locuiesc in aceeasi casa sad a incercat sa o editeze pe PC dar formatul e foarte greu de gasit si nici nu o sa caute sa dea bani pentru un fals ca doar nu il va folosi, are nevoie doar pentru familie apoi sa isi vada de ale ei. Ele incep sa apara fizic de acum, dureaza 1 an de la examen si tot o intreaba daca a ajuns sa se duca sa o ridice

| Koria8219 a răspuns:

Deci tu Anastasia ti-ai mintit parintii ca ai dat licenta si nu ai facut-o intrucat sutele de lei pe care ti le-au dat pentru examen le-ai cheltuit la mare.
Acum vrei sa gasesti pe cineva sa-ti fabrice o diploma falsa.
Iti acuzi parintii de comunism. Pai daca erau comunisti nu ajungeai aici ca foloseau o curea de ajungeai sa iei numai 10.