| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU! Imi cer scuze daca va bat capul cu problema mea, daca nu aveti timp nu mai cititi! Vreau raspunsuri... daca nu serioase macar cat de cat, nu stiu la ce sa ma mai astept de la oameni!

Am o relatie de 1 an si 2 luni ( sunt baiat ), si ne iubim foarte mult... doar ca anul acesta eu am intrat la liceu si am inceput sa-mi fac fel si fel de ganduri in cap, ca daca iubitei mele ii va place de ala, ala arata mai bine ca mine, si a inceput incet incet sa-mi fie frica de toti si nu stiu ce sa fac, ma autodistrug, cu toate ca ea ma iubeste foarte mult si eu stiu asta si ea imi arata, mie tot frica imi e de lumea asta, si sunt invidios chiar daca nu am de ce pentru ca si eu sunt ok, dar ma uit la ala si zic, ala e mai bun, ea e clasa a 8-a eu a 9-a, si ea trebuie sa intre la liceu acum si imi e sa nu se dea la altii ca eu le vad pe astea din liceu ca se duc la altii ce fac ele si imi e sa nu ajunga si ea asa, sunt invidios pe lume si mi-e frica de ea chiar daca nu am de ce! am uitat sa rad, numai am pofta aia de viata, eu o iubesc enorm dar mi-e tare frica sa nu faca ceva... si sa nu se dea la altii cu toate ca ea imi spune ca nu eu sunt invidios pe toata lumea si pe cum sunt ei cum se comporta eu sunt mai timid asa de fel dar nu foarte, sunt un baiat respectuos doar ca eu ma uit la ei si zic uite-l pe ala cum arata are aia aia aia si tot asa! sunt foarte ok ca om si caracter dar nu stiu de ce am teama asta! frica asta de lume si vreau sa scap de ea! cum pot scapa de frica/teama aceasta? Multumesc din suflet

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lipsa de incredere in ea si in tine. stai calm e normal la varsta voastra si la o relatie la 14 ani.

| RisenAngel a răspuns:

Frica de lume se numeste anxietate si e o boala daca despre asta vorbesti tu...sau poate ca esti foarte gelos si asta te afecteaza ...nu stiu ce sa zic

| Andrei_Kovacs_1993 a răspuns:

Pai la intrebarea acesta e unpic mai greu de dat un raspuns concrect. problema aceasta am avut-o si eu cand eram de ani tai, si macofurtam si eu.dar la un momendat, iti dai seama ca poate arata mai bine ca si tine dar nimeni nu-i poate loua locul. pentru ca fiecare e diferit.si ea daca tu stii ca te iubeste la fel. fi sigur ca nu te-ar insela cu nici un chip. tu trebuie sa te increzi in tine. si sa speri. daca te increzi mai mult in dumnezeu e si mai bn.atat pot sa te ajut.