| anonim_4396 a întrebat:

Oare ce sa fac sa-l cred si sa incerc sa ma schimb?
Buna, numele meu este Flory am 23 de ani si am si eu nevoie de niste sfaturi.Am o relatie de aproape 2 ani cu cineva.Ne facem planuri de viitor ne dorim o familie si ne iubim enorm. Din dorinta de a avea un viitor mai bun lui i sa oferit sansa sa plece in strainatate.Acum are aproape 4 luni de cand e plecat si incet incet au inceput sa apara certuri. Vreau sa specific ca inainte sa fiu cu el am mai fost cu cineva cam 3 ani dar in ultimul an pers respect s-a schimbat enorm il uram deoarece devenise o pers violenta.Actualul a fost cel care mi-a fost alaturi si m-a scos din calvaru in care traiam mia jurat ca o sa ma iubeasca si o sa ma apere cu toata fiinta si cu viata lui de tot raul din lume. Mi-a arata ce insemna cu adevarat sa fi iubit, respectat, ce inseamna fericirea.Acu fiind departe imi lipseste enorm, imi lipseste protectia lui, tot ce imi ofera el. Vorbim in fiecare zi la telefon, uneori pe mess si imi spune ca ii este tare greu are probleme cu colegii uneori(deoarece exista invidia)probleme la munca etc, incerc sal inteleg dar mi se pare ca el nu ma intelege cand ii spun ca si mie mi-e greu, ca as vrea sa-i fiu alaturi, uneori mi se pare ca se acapareaza prea mult cu tot ce e acolo si uita de problemele noastre.Am fost deschisa i-am spus am discutat o perioada e mai bine apoi iar mai rau si tot asa.Acum in ultimul timp imi spune ca il sufoc ca e nevoie sa ma minta ca sa poata iesii cu colegii la o bere pentru ca eu ii spun ca se duce si se uita dupa altele, ca eu vreau sa vorbim pe mess si prietenii il invita la o bere.Imi spune ca nu are libertate si el ma iubeste si isi doreste o familie alaturi de mine ca nu ar renunta pentru nimic la mine.Recunos sunt o fire mai geloasa si poate mai posesiva vara sa imi dau seama dar asta fiind de frica sa nu il pired, imi aduc aminte de trecutul meu si mie teama, nu vreau sal pierd nu vreau sa pierd siguranta pe care mi-a ofera el. Spune ca ma minte ca sa nu ma supere si sa nu ma ingrijoreze. dar mi-e frica; nu este zi in care sa nu ne auzim dimineata si seara ca sa ne reamintim cat ne iubim. Dar cu toate astea mi-e frica sa nul pierd dincauza minciunilor il iubesc enorm il vad ca tata a viitorilor mei copii si el la fel.Acu incerc sai acord mai mult spatiu dar mi-e frica sa nu fiu prea indiferenta cu toate ca ma omoara distanta pe care o pun intre noi nu vreau sa fac ceva gresit ca sa il pierd ajutati-ma cu un sfat va rog.
Sper ca nu vam plictisit si daca da imi cer scuze astevt sfaturile voastre pupici

Răspuns Câştigător
| Lavinia218 a răspuns:

Aici tu gresesti! Nu trebuie sa fii atat de possesiva dar nici indiferenta! Vorbeste cu el. cand iti spune ca iese cu colegii la o bere ureazai o seara placuta ( nu ironic). a doua zi vorbiti despre iesirea lui intreaba-l cum a fost daca s-a simtit bine, cand iti spune ca are probleme cu colegii incearca ii dai sfaturi sa il consolezi, nu sa il infunzi mai rau spunandu-i problemele tale! Trebuie sa intelegi ca lui ii este acolo mult mai greu decat iti este tie aici in tara (stiu ce spun pentru ca si eu am fost plecata din tara fara iubitul meu)! Indeamna-l chiar TU sa iasa cu baietii sa mai uite putin de griji. Daca te gandesti mereu ca daca se uita dupa altele, ca daca ma inseala sau mai stiu eu ce. nu rezolvi nimic. dincontra Tinandu-l in lesa, Chiar tu il vei impinge spre altele! Acordai libertatea de care oricine are nevoie. DAca te iubeste cu adevarat nu te va insela si vei avea Familia pe care amandoi v-o doriti!
PS: trimite-i in fiecare seara un sms de noapte buna in care sa ii amintesti cat de mult il iubesti si cat de mult apreciezi faptul ca este acolo pentru VOI, pentru a avea un viitor mai bun. La fel si dimineata un buna dimi si o urare gen"sa ai o zi frumoasa, te iubesc"!

| anonim_4396 explică (pentru Lavinia218):

Cel mai folositor raspuns! p.s:merita funda!

| mikaela25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tinewinking

7 răspunsuri:
| Originalone a răspuns:

Du-te cu el dincolo, in 4, 5 ani strangeti ceva bani si faceti ceva cu ei, ii investiti intr-o afacere ceva.

| Originalone a răspuns:

Incearca sa nu fi asa obsedata de el.
Sti iubirea este ca un drog ieftin ce creeaza fericire si dependenta de cineva iubit.
Acordai si lui spatiu,timp liber,nu il mai sufoca,ca ramane fara aer si devine rosu.
El cand vine de la lucru,iti dai seama ca este obosit rupt,ca acolo te munceste nu gluma.
Are si el nevoi sa bea o bere,mici la gratar,sa se relaxeze si el sa scape de stresul acumulat la munca.
Incearca sa ai incredere in el,chiar daca distanta va desparte.
Cu cat ii acorzi mai multa atentie si il presezi tare, cu atat mai mult il poti indeparta de tine.
Ca la un moment dat se satura si el si se scarbeste si renunta.
Sper sa ma intelegi la ce ma refer.
Dupa stres are nevoie si de relaxare, plimbari etc.

| roxi98 a răspuns:

Ar trebui sal lasi mai liber nu sai impui tot timpu. daca el este barbatu vieti tele nu trebuie sai inpui tot timpu. daca chiar te iubeste nu se va uita dupa altele.

| Katea148 a răspuns:

Hey salut sunt Katy am si eu o relatie de citewa timp si tot sint departe de de persoana care o iubesc enorm de mult. vreau sa iti spun sa te obtii de toata aceasta deoarece la barbati nu le place cind femeile se vira in treburile lor personale.si daca vrea sa se duka la o bere nu-i nimic crede ca chiar daca se va uita la altele nu te minte pe tine dar se minte pe el insushi.Si daca o sal urmarestimereu cu gelozia asta si neincredere intr-o zi el chiar no sa suporte si o sa te lese.si el daca tea promis ca te va iubi mereu ceea ce inseamna ca asa-i...am trecut si eu prin asa situatie si mea ajutat dumnezeu sa o depashesc

| Omfaradrepturi a răspuns:

Hi.un sincer sfat:e ca nu mai pune la suflet chiar tot ce iti zice:tristetea, oboseala, lipsa de afectiune si distanta dintre voi si stresul acumulat pe parcursul zilei pot face orice persoana sa se comporte ciudat si sa fie asa. Crezi ca lui nu ii este greu singur intre straini departe de persoanele pentrucare si-ar da viata.tie iti este putin mai usor ca traiesti inca in umbra lui findca esti acasa unde sa legat iubirea voastra.El trebuie sa lupte acolo sa o tina aprinsa flacara aia. Nu ii nimic gresit sa iasa la bere findca asa isi ocupa timpul ai prefera sa stea in casa si sa planga dupa tine sau sa sufere si mai tare ca nimeni din jurul lui nu il accepta stiu ca ii greu dar ajuta-l sa isi faca prietenii lui acolo ca aia nu inseamna ca te va uita ba din contra iti va multumi ca ai fost mereu alaturi de el la bine si la rau. Sper ca te-am ajutat desi stiu ca a fi gelos e ca o boala ca ne manaca parca si maduva si grijiile de multe ori ni se par lucruri reale dar asta e uneori trebuie sa lasam si pe alti sa aleaga ce vor. nu iti recomand sa fi indiferenta sau distanta doar ca ar trebui sa ii zici ca esti alaturi de el si ca nu vezi ceva gresit in a iesi cu baieti ca doar ai increderea in el ca nu o sa iasa cu alte fete findca el trebuie sa stie ca acasa mereu il va astepta cineva. Iti zic sincer ca cu cat te vei tine mai mult dupa el sa ii interzici anumite lucruri il vei indeparta de tine.ca daca chiar vrea sa faca ceva o va face dar asa macar iti va zice si tie. pupici.:*:*:* Sper ca ti-am fost de folos.