| RoscataCassandra a întrebat:

Buna ziua TPU, si la multi ani! Vin si eu cu niste probleme mai delicate..De curand m-am mutat intr-un nou liceu, liceul in sine nu e prost dar elevii sunt rai, batausi. Nu asta fiind problema. Am vorbit cu un baiat pe care il cunosc de mai nulta vreme, am tot vorbit pana am inceput sa am sentimente fata de el.Mi a cerut poze dezbracata, iar spre rusinea mea, i am dat poze dupa net, dandu ma drept eu! M a crezut bineinteles, nu a aratat nimanui, pana ce m-a amenintat ca le arata in tot liceul daca nu fac ceva cu el.Nu am facut nimic, doamne fereste, dar le-a aratat. Toata lumea acum, il crede pe el bineinteles.Mai ales ca eu sunt noua iar el e mai cunoscut. Ideea e in felul urmator, am fost amenintata de o fata ca ma va bate, iar eu am poze cu dovezi ca pozele sunt dupa net.Adica am intrat pe google am cautat iar pozele si am facut print sa se vada ca sunt dupa net, dar mi e frica sa le trimit celor care inca mai cred ca eu sunt. Le am dat decat catorva. Mi e sila si scarba in acelasi timp cand voi merge din nou dupa vacanta la liceu din Timisoara si vor rade toti, ma vor arata cu degetul. Aiurea e ca sunt si cat de cat cunoscuta, si altfel se pune problema atunci cand te cunosc toti..Prietena mea cea mai buna ma crede evident si mi-a spus sa nu ii bag in seama si ca le arata ea mereu cand comenteaza cineva, dar tot ma simt prost! Ce sa fac?! Chiar se va rade de mine, ori nu intereseaza pe nimeni atat de tare ca am facut eu chestia asta si nu va fi asa cum cred eu? dar, repet, copiii de aici sunt rai..nu ca in liceele bune

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat se intampla in incinta sau curtea liceului, diriginta este direct responsabila de viata voastra, sau ce se intampla cu voi.
Daca este incapabila sa vorbeaasca cu elevii rebeli si sa-i convinga sa nu mai faca rau, prin vorba buna, nota scazuta la purtare sau vorbit cu parintii lor, atunci trebuie sa raporteze la directorul liceului.
Ce se intampla in liceu si pe teritoriul liceului este obligatia liceului si direct a directorului, dirigintei, profesorilor, sa raspunda in fata legii.
La o adica, daca ei nu pot lua masuri necesare, pot chema Politia la liceu si se pot lua si masuri legale!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa ignori, sa arati acele dovezi eventual. Cu timpul se vor plictisi de subiect si vor uita, mai ales cand apare alt scandal.

| AFR81 a răspuns:

Stai sa inteleg si eu. I-ai dat niste poze de pe net, dar nu esti tu. Baiatul ala nu si-a dat seama de asta? Nu te cunoaste in realitate? Povestea trebuia sa se incheie in secunda doi. A vazut pozele, si-a dat seama ca ti-ai batut joc de el si ca nu esti dispusa sa ii satisfaci placerile, gata, end of story. Care ar fi problema daca ar arata acele poze tuturor colegilor? Doar nu esti tu, n-ar trebui sa te afecteze cu nimic. Sau ti-ai gasit sosia pe Google, punand poze dezbracate cu ea si le-ai copiat. Ma intelegi ce vreau sa zic? Ceva nu se leaga. Impresia mea e ca de fapt in pozele alea esti tu. In fine, spune-le ceea ce ti se intampla parintilor, pentru ca ulterior sa fie contactata diriginta. Ea sau directorul trebuie sa rezolve problema. Asteapta-te, totusi, sa fii blamata in continuare de copiii respectivi, mai ales daca sustii ca sunt destul de rai. O solutie ar fi sa te muti la alt liceu.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i dirigintei!

| RoscataCassandra explică (pentru Violleta2022):

Stiu, m-am gandit.Dar diriginta mea nu poate rezolva nimic ce se intampla in curtea liceului...

| RoscataCassandra explică (pentru Violleta2022):

Si cu rusinea ce sa fac? Oare se va face un scandal monstru sau vor uita toti deoarece nu intereseaza pe nimeni viata personala a cuiva? Sau daca se va face scandal, sa tac din gura deoarece si eu am fost vinovata sau sa le raspund?

| Violleta2022 a răspuns (pentru RoscataCassandra):

Trebuia sa te gandesti la consecinte cand ai ales sa trimiti pozele alea!
Acum, orice ai alege tot rusinata vei ramane, ideea este sa alegi ceva mai usor de suportat si care nu iti pateaza imaginea de fata cuminte.
Discuta cu parintii tai situatia asta si vezi parerea lor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RoscataCassandra):

Atata vreme cat se intampla in incinta sau curtea liceului, diriginta este direct responsabila de viata voastra, sau ce se intampla cu voi.
Daca este incapabila sa vorbeaasca cu elevii rebeli si sa-i convinga sa nu mai faca rau, prin vorba buna, nota scazuta la purtare sau vorbit cu parintii lor, atunci trebuie sa raporteze la directorul liceului.
Ce se intampla in liceu si pe teritoriul liceului este obligatia liceului si direct a directorului, dirigintei, profesorilor, sa raspunda in fata legii.
La o adica, daca ei nu pot lua masuri necesare, pot chema Politia la liceu si se pot lua si masuri legale!

| vocea a răspuns:

Incearca sa te inpui mai mult, daca nu merge cu diriginta incearca sa vorbesti cu directorul.