| Iulianbtz a întrebat:

sunt un baiat care are vasta de 14 ani si nu stiu ce este cu mine daca am probleme neuronale si cred ca si psihice, probleme astea se datoreaza pe baza trecutului dar am tercut peste trecut, ca ceea ce o fost o fost si nu stiu cat mai pot lupta cu viata, poate alti nu o sa ma inteleaga dar totusi caut un ajutor sau un sfat.
Pana acuma din clasa a-3a nu am mai prea citit carti, totusi nu mi s-o afectat citirea sau scrierea, dar din clasa a-5a nu am mai prea invatat la scoala si am inceput sa chiulesc fiind influentat de un coleg care imi era cel mai bun prieten, faceam nazbati la scoala si plecam tot fiindca atunci o devenit o obisnuinta, diriginta tot o chema pe mama la scoala si mama mea cum este bolnava nu o mai vrut sa mearga, totusi eu am ramas un an in clasa a-6a intra a-6c si totusi de atunci cand m-am obisnuit, acuma e ca o boala si nu inteleg ce invat si e greu sa inteleg ceea ce invat mai ales la matematica, cand citesc ma ia o apasare pe cap si ma doare capul, inteleg greu cam greu povestea nu stiu exact totusi nu sunt sigur nici daca am scris totul corect adica nu stiu ce e cu mine am cautat ajutor si un sfat pe internet nu stiu poate totusi nu am cautat unde trebuie Va rog TPU am nevoie de ajutor sau un sfat Va rog!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai probleme, doar ca nu ai nici baza pentru invatare si nici obisnuinta de a invata. La varsta ta este foarte tarziu, va trebui sa faci eforturi uriase ca sa poti invata. Si nu vei reusi niciodata sa mai faci performanta, fiindca mai ai maxim 2 ani din perioada optima pentru invatare, timp insuficient pentru a-ti creste suficient capacitatea de invatare. E normal sa te doara capul si sa iti fie greu, dar trebuie sa nu renunti. Nu invata matematica de acum, reia matematica de a treia si continua de acolo. De asemenea, ai nevoie sa reiei limba romana cam de la nivelul clasei a doua. Ca sa recuperezi, trebuie sa inveti metodic, luand fiecare lectie pe rand, invatand-o perfect, apoi lucrand toate exercitiile din carte, apoi reinvatand-o perfect si lucrand exercitii dintr-o culegere. Fiind vacanta, poti lucra 12-14 ore pe zi, asa ca pana in toamna sa ajungi undeva, pe la nivelul de clasa a patra.

| Iulianbtz explică (pentru Brigaela):

Totusi ma tem sa ma fi plafonat in acesti an, totusi cand am mers la testare IQ era 110-108 si acuma am testat din nou pe internet si tot 110-108 concentraduma mult doar ca ma durea capul cat ma concentram cred ca dupa atata este si normal dar nu stiu cred ca mintea mea este offfff... Tot ma plang de asta vreau sa scap din acest trecut sa pot continua normal. Uneori imi doream sa curm viata dar am zis ca lupt... Urasc si faptul uneori ca sunt un lenes si asta afecteaza foarte mult la mine.

| Iulianbtz explică (pentru Brigaela):

Mai voiam sa zic ca de la varsta de 13 ani pana acuma am devenit si foarte obsedat de jocuri!

| Brigaela a răspuns (pentru Iulianbtz):

Cu siguranta te-ai plafonat enorm in acest an, dar acum nu mai ai ce face, timpul nu se mai intoarce. Poti sa muncesti foarte intens ca sa nu mai pierzi in plus. Stai extrem de prost cu IQ-ul, din pacate, dar il poti imbunatati invatand (la varsta ta eu aveam 138-142, iar adult am 157-160)