| Miticosu_Ana_1992 a întrebat:

Bunaa as avea si eu o intrebare eu nu ma inteleg prea bine cu familia mea si aseara mamaie mi-a zis sa plec din casa ei din cauza nervilor ce esti mai bine sa fac sa fug de acasa sau sa incerc sa ma omor
uitati poveste mea

mama mea m-a parasit cand aveam 11 luni si de atunci pe mine m-a crescut bunica
tatal meu este dependent de alcool si tutun
iar unchi si matusele mele nu tin la mine si cei care tin ori au murit ori sunt plecati din tara
asa ca eu nu am pe nimeni si ma simt ca o straina la mine in casa

care credeti ca ar fi alegerea forecta?
multumesc!
la cel mai bun raspuns dau fonta

Răspuns Câştigător
| olivert1310 a răspuns:

In niciun caz sa te sinucizi, sa nu faci asta niciodata oricat de grea ar fi viata pentru tine. Cat traiesti poti sa lupti, sa incerci sa faci ceva, mort nu mai poti face nimic.
Nu stiu care este statutul tau profesional, daca mai esti la scoala sau in campul muncii, deci sa fugi de acasa este destul de dificil oricare ar fi stare ata pentru ca te vei confrunta cu nevoia de hrana si un loc stabil ca locuinta. Sfatul meu ar fi sa astepti pana iti termini studiile sau pana iti gasesti un loc de munca ca sa te poti intretine. In situatia in care te poti intretine singura, cred ca ar fi recomandat sa te muti, sa iti cauti chirie si sa traiesti singura. Nu lua hotarari la suparare. Cantareste bine toate optiunile, este viata ta, esti tanara nu-ti bate joc de ea dar nici nu lasa pe altii sa-si bata joc de tine.
Ar mai fi o intrebare: care sunt cauzele neintelegerii tale cu bunica ta? Banuiesc ca totul porneste de la ceva.

| Miticosu_Ana_1992 explică (pentru olivert1310):

Da porneste din cauza prietenului meu pentru ca eu sunt romanca si el este rudar

7 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Mamaia ta e debila. Nu o baga in seama, asteapta sa ajungi majora si sa-ti iei viata in propriile maini.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Ioana011 a răspuns:

In primul rand imi pare foarte rau pentru situatia in care te aflii. In al doilea sa nu faci vreo prostie sa te sinucizi sau altele. Fii ferma pe pozitie si nu o mai baga pe bunica ta in seama. Prefate ca te-ntelegi cu ea, aprob-o sa numai ai probleme si invata foarte mult si bine pentru ca atunci cand vei deveni majora o sa poti sa urmezi o facultate buna si sa devii independenta. Pana atunci ai rabdare ca depinzi financiar de ea. Gandeste-te la binele si avantajele tale, pe ea las-o sa vorbeasca.

| Miticosu_Ana_1992 explică (pentru Ioana011):

Doamneee eu de abia astept sa termin liceeul dar pai sa mai fac si facultate

| Ioana011 a răspuns (pentru Miticosu_Ana_1992):

Atata timp cat nu te vei putea intretine singura nu vei putea pleca din casa ei. Asa ca invata mult si bine sa poti scapa mai repede de ea.

| Miticosu_Ana_1992 explică (pentru Ioana011):

Da dar pot sa stau cu prietenul meu si ma poate intretine el