| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Când te gândești ce noroc au unii.De exemplu Pican Colo Imogen primesc donații de minim 100 euro pe zi.Eu am 18 ani clasa 11 și de la 3 ani până la 15 ani am crescut la bunici fiind că parintii s-au despărțit Și la bunici locuiam la tara ei aveau multe animale, minim 3 vaci, porci, găini etc și mult pământ și mă puneau la treabă sa sap, să strâng balega, sa adun fanul etc.Si nu aveau bani să îmi dea chiar daca munceam și când văd că Pican și alții primesc atâția bani îmi mă apucă invidia. Acum 3 ani mama a cumpărat o casă mai lângă oraș în alt județ mai normal și acum mama mea lucrează la fabrica pe salariu minim 15 milioane și ceva și din banii astia traim 3 persoane mama, eu și sora și nu ne permitem aproape nimic în afara de mâncare, facturi și haine care multe le luam de la sh. Referitor la întrebare, când mă gândesc că alții o duc așa bine au de toate ultimul iPhone etc și nu au muncit au primit de la părinți donații și eu am muncit și nu am nimic e nedrept. Sunt atât de sarac incat mă spăl in lighean in 2020 fiindcă nu am baie mă apucă frustrările, mă gândesc că viața e atat de nedreaptă, voi ce părere aveți? Ce sfat mi-ati da?
Ce părere aveți despre acei șomeri care nu muncesc si primesc bani doar jucandu-se pe PC și făcând o gluma 2 și primesc sume mult mai mari decât un angajat care lucrează minim 8 ore pe un salariu de nimic? Ați fi și voi frustrați in locul meu?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta ar putea un motiv serios sa te ambitionezi si sa iei numai note de 10, sa ajungi in topurile internatioanle, sa fii cauatat d euniversitati celebre si sa ai sanse sa primesti sponsorizari de mii de dolari si loc de munca asigurat.
Cei ca tine, ar trebui sa fie dominati de ambitie, nu de invidie!
Ca nu primeste nimeni pe gratis, nimic, daca nu dovedeste ca a muncit si castigat ceva pe drept.
In ce priveste cat castiga mama ta, este doar vina ei, fiindca nu ia- placut cartea si nici nu s-a starduit vreodata sa invete sa faca ceva in viata, de aceea a ajuns o necalificata sa munceasca pe minimul in economie.
Daca vrei sa faci ceva in viata sis a ajungi la salariile alea mari, pune mana si rupe cartea cu invatatul, ca nu-ti da nimeni premii pe gratis!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Invidia ta este ură. Îi urăști penrtru ce au ei și tu nu ai.
Ura consumă, nervi, energie nervoasă. Asta te face să nu poți să lupți să faci ceva. Nu cauți soluții, fiindcă ți se pare că toți cei ce au ceva, au pe nedrept. Din asta nu iese nimi bun pentru tine, nu te ajută să ai nici un leu în plus.
Să îți dau un examplu din viața mea. Când eram student în anul 1 în 1964-1965, am constat că unii studenți beneficiau de tabere studențești gratuite în vacanțele de iarnă și de vară. Eu, nu și așa cum ți se întâmplă dtale acum, am devenit frustrat. Apoi m-am interesat cum primeau unii bilete de tabără gratuite. Erau cei cu 10 pe linie, cei cu succese în sport, și cei care aveau o activitate în asociația, sindicatul studenților. Atunci l-am căutat pe asistentul responsabil cu turismul, excursiile studențești, căci asociația studenților sponsoriza și excursiile studențești cu o sumă de bani. I-am spus că doresc să devin colaborator al lui. Asta l-a bucurat căci astfel el avea mai mult timp care să îl dedice muncii lui didactice și de cercetare. Astfel am devenit colaborator remunarat al OJT, prin care se organizau aceste excursii. Gândeam un traseu, o deplasare la o cabană, organizam un grup de 10-15 studenți, colectam de la ei o sumă de bani, participarea lor, în conduceam într-o excursie de weekend ca ghid, Luni mă prezentam la OJT cu un decont. Primeam pentru asta echivalentul a 100 lei de acum, iar pentru mine excursia revenea gratis. Apoi asistentul mă propunea pentru bilet gratuit de tabără studențească pentru a recompensa munca mea. Astfel începând din anul 2 până în vacanța de iarnă a anului 5, nu a fost vacanță în care să nu merg gratuit în tabără studențească. Apoi la reparție, după terminarea facultății, munca mea a contat ca un bonus de 50 de sutimi peste nota mea, ceea ce m-a ajutat să obțin un loc de muncă mai bun.
Ce vreau să îți transmit cu asta. Nu am stat să îi urăsc pe cei cu nota 10 sau pe cei ce câștigau olimpiade sportive studențești, și să judec că soarta e rea cu mine. Ci am căutat o soluție și am muncit pentru ea. Asta poți face și dta.

| Wffsshi a răspuns:

Frate, eu te înțeleg perfect, dar ei au muncit pentru lucrul acesta, colo de exemplu i-a murit Tatăl său de când era mic, iar el a muncit să ajungă așa, crezi că faci un filmuleț ai ai banii? Nu e chiar așa simplu, ambiționează-te și apucate de YT, dacă nu ai calculator fă pe telefon, chiar dacă e mai preferat calculatorul, tot o să găsești pe cineva căruia să îi placă, la început tuturor le-a fost greu!