| cristinutza2002 a întrebat:

Care e mai bun bichon sau caniche? vreau pentru apartament sa se perieze usor sa nu lase par sa fie jucaus si sa nu alerge mult si usor de dresat. dati-mi si sfaturi pentru caini
ps vreau de talie mica

Răspuns Câştigător
| moilolyta09 a răspuns:

Eu am bichon si este foarte jucaus, si usor de curatat te asigur! Sper ca te a ajutat sfatul meu happy.

| cristinutza2002 explică (pentru moilolyta09):

Sigur? e usor de dresat? de care bichon? cum trebuie spalat? da-mi mai multe detalii te rog

| moilolyta09 a răspuns (pentru cristinutza2002):

E usor de dresat te asigurrrrr.E rasa bichon frise.e usor de spalat nu face figuri doar ca rasa frise are un defect si acela este ca e prea pufos.Trebuie sa-l plimbi eu cand ma duc sa alerg in parc il i-au si pe el cu mine si te asigur ca este foarte dragastos.

6 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Eu am Bichon [Maltese]. E frumos, extrem de jucaus, alearga extrem de mult [deja mi-a zgariat parchetul :-s], e disperata [e fetita] dupa atentie, daca ramane si un minut singura in casa plange si scheauna. E un caine cam mofturos in ceea ce priveste mancarea [vrea numai mancare gatita]. Noi o hranim cu Royal Canin [cea mai buna si scumpa mancare] dar se pare ca nu-i prea place. Abia daca mananca cateva boabe pe zi. Am schimbat mancarea si cu Pedigree, cu hrana moale [tot cumparata] dar nu ii place si punct.
E un picut mai greu de educat, face pisu si caca in casa la inceput si se dezvata destul de greu.
Desi toata lumea spune ca nu lasa par, lasa si inca mult! Ma enerveaza cand vad covorul plin de par din a 3-a zi dupa ce l-am curatat. Trebuie mereu dusa la tuns, ca asa se mai reduce din parul ce pica.
Cu baita, iar e greu. Daca stai la casa si iesi cu ea de 2-3 ori pe zi, se va murdari destul de repede[mai ales ca iubeste sa isi bage botul si labutele in tot ce e murdar] si fiind un caine de apartament/casa vei vrea imediat dupa ce vii afara sa o pui la spalat. Dar nu poti. Nu trebuie sa o speli [cu sampon] mai mult de 1 data/luna pentru ca altfel i se usuca pielea si se va scarpina intruna. O poti spala cu sampon 1 data/luna iar apoi de inca vreo 2 ori cu apa calda [fara nimic altceva] daca chiar e nevoie.
Sper ca te-am ajutat un pic.

| moilolyta09 a răspuns:

Eu am bichon si este ffffff jucaus, si usor de curatat te asigur! Sper ca te-am ajutat happy.

| 7Mary7 a răspuns:

Dintre cele doua cred ca ti s-ar potrivi mai mult bichon. Dar ar trebui sa te hotarasti ce vrei: ori sa fie jucaus, ori sa nu alerge mult; pentru ca daca este jucaus, e clar ca ii place sa alerge! Iar cateilor de talie mica le place sa alerge in general, si sunt foarte jucausi!

| cristinutza2002 explică (pentru 7Mary7):

Pai un prieten are caniche si l-am intrebat de toate ca sa stiu ce sa aleg dar nu am fost sigura asa ca am intrebat aici. si nu zic ca vreau sa fie potolit sa alerge dar nu ffff mult ca is unii care alearga mult dar imi plac caini jucausi. intr-o zi prietenul ala mi-a dat un pic sa tin cainele si a zis sa i dau drumu din lesa si langa noi erau niste copii cu mingea de fotbal si a fugit dupa ei si cainele ala nu oboseste de loc usor si am zis ca nu vreau unu care sa alerge asa ca disperatu da vreau sa alerge da nu mult