| totElodia a întrebat:

Care sunt cele mai banoase meserii care sa nu necesite matematica, fizica sau chimie, in afara de avocat sau notar? Pe ce facultati, avand in vedere ca sunt buna la franceza si engleza, pot pune baza? Ceva permanent, nu summer-joburi...

8 răspunsuri:
| OnlyGirl_5272 a răspuns:

Profesor

| totElodia explică (pentru OnlyGirl_5272):

Iti multumesc pentru raspuns! Dar mai bine fac foamea laughing).

| hunterpainting a răspuns:

Traducator.

| totElodia explică (pentru hunterpainting):

Este, intr-adevar o meserie profitabila, dar am mentionat ca as vrea ceva permanent, pe care sa o pot face si la 30-40 de ani.

| thalyslly a răspuns:

Pai banoase is si medic veterinar sau medic uman! dar ai nevoie de chimie in primul an de faculta
auditor financiar!
inginer agronom!
zootehnist
peisagist (e la moda si faculta ii f usoara)
biolog
sau cel mai bine sa iti deschizi o afacere cu o idee noua cu care sa ai succes!
in rest nu mai imi vin in minte alte meserii care nu trebuie sa inveti mate fizica sau chimie!

| totElodia explică (pentru thalyslly):

Mi-ai oferit destule idei la care inca nu ma gandisem, gen : auditor financiar sau zootehnist. Iti multumesc! Acum, ca si intrebare, tu ce ai de gand sa devii in viitor?

| thalyslly a răspuns (pentru totElodia):

Eu? medic veterinar! mai 3 ani si gata is!

| Aether a răspuns:

Urmeaza Limbi si Literaturi Straine. Apoi ca translator-traducator poti lucra la Institutul Roman, traducator la Strassbourg, poti face subtitrari pentru filme sau iti vei gasi un loc in marile companii. Printre timp poti fi traducator part-time...banii vin. Dar sa faci totul cu responsabilitate si seriozitate.