| a852 a întrebat:

Cat este amenda la biblioteca pentru depasirea termenului cu o zi?

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu se dau amenzi daca depasesti termenul. Doar daca pierzi cartea sau o aduci intr-o stare foarte proasta, atunci va trebui sa achiti contravaloarea ei. Am avut carti de care am uitat si pe care le-am returnat chiar si dupa mai bine de 12 luni (mi-am adus aminte cand am primit o notificare prin posta) si n-am patit absolut nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amenda o primești pentru depășirea cu o săptămână sau 10 zile și e în jur de 1-2 lei și suspendarea permisului (dacă n-o aduci după o lună).
Nu știu dacă e valabil pentru toate bibliotecile din țară.