| dya a întrebat:

Cateodata stau si ma intreb...cum au aparut cuvintele pe lumea asta...de unde stii omu ca aia e o banana de exemplu sau o umbrela. Dc calculatorul nu se cheama altfel sau altele?

Răspuns Câştigător
| VoiceWithin a răspuns:

Asta pentru ca... cineva sau ceva a vrut sa se intample asa cineva-ul acela este Dumnezeu, de acolo suntem noi si bineinteles ca nu a fost asa dintr-o data cu nume totul poate in timp... thinking
Viata are multe mistere pe care noi trebuie sa le descoperim, sa le traim si sa experimentam
Ma bucur ca nu sunt singura care pune astfel de intrebarihee hee

5 răspunsuri:
| nobody_9468 a răspuns:

Si eu mi-am pus aceste intrebari, dar fara rezultat...
Sau "cum a aparut Dumezeu?" sunt foarte multe intrebari fara raspunsstraight faceDe ce omul are doar 2 ochi? De ce exista si ura, cand iubirea e mult mai frumoasa? De ce am o diriga ticnita? De ce eu?
Lista poate cintinua la nesfarsithappy.

Bafta.

| Lorena a răspuns:

Bunahappy
Sincera sa fiu, mi-am pus si eu intrebarile astea, dar nu am primit raspunsstraight face
Sunt intrebari fara raspuns.
In timp oamenii au dat un nume la fiecare obiect.
Habar nu am de unde provinhee hee
Sper ca te-am ajutat.kiss

| 16.laura.16 a răspuns:

Filosofii considera ca exista doua raspunsuri la aceasta intrebare: fie cuvintele sunt rezultatul unei conventii intre oameni fie acestea au in cuprinsul lor ceva din esenta lucrului pe care-l reprezinta.

| jony a răspuns:

Si eu cateodata stau si ma gandescthinking De ce nu am o banana sa mananc in fiecare zi, sau de exemplu cand ma prinde ploaia ma gandescthinking de ce nu mi-am luat umbrela ca vazusem ca e inorat si eram sigur ca v-a plouathinking Si ma mai gandesc ce bine ca mai exista si laptop in loc de calculator.happy

| Deby' a răspuns:

Dumnezeu l-a lasat pe Adam sa puna numele animalelor. Lucrurile pe care le vezi mai noi, oamenii le-au inventat numele. Iar la fructe, oamenii primitivi le-au pus numehappy