| Moniqqque a întrebat:

Ce ar trebui să se întâmple când ai peste 20 de absențe?
Am în jur de 25 de absențe iar diriginta a spus clasei mele în timp ce nu eram acolo că dacă o să continui asa este nevoită să vorbească cu cineva din consiliul scolii pentru a lua legătura cu protecția copilului? Pentru ce, mai exact?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

O sa ai media scazuta la purtare cu 2 puncte, adica 8.
Adica apa de ploaie.
Nu ti se intampla nimic.

Nu o asculta pe Gretta.
Nu vine nicio protectie a copilului pentru doar 25 de absente.
SIngurul minus al absentelor este ca nu mai primesti premiu si bursa daca ai media scazuta la purtare.
De asemenea, daca ai sub 6 ramai repetent sau te exmatriculeaza.
In niciun caz protectia copilului.
Diriginta ta ti-a spus asta doar ca sa te sperie ca sa nu mai faci atatea absente.

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu vad de ce cu Protectia Copilului. Cu parintii tai a incercat sa vorbeasca? Daca a spus asta, inseamna ca ori nu are habar cum se rezolva o asemenea problema, ori abereaza. In legatura cu prima intrebare, ar trebui sa consulti regulamentul scolii pentru a vedea ce se intampla. Pe vremea cand eram eu la liceu, la 25 de absente aveai deja 2 puncte scazute la purtare si ti se trimitea prin posta atat situatia scolara, cat si o "invitatie" pentru parinti la liceu. La alte unitati de invatamant se proceda altfel. De aia te-am si invitat sa citesti regulile.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum pentru ce?
Pentru ca nu vii la scoala, nu esti supravegheat de parinti si pentru ca nu se ingrijeste nimeni de situatia ta!
In cazuri de acest gen, vine Protectia Copilului si investigheaza parintii si copilul si la nevoie, il ia la Caminul de Copii, in loc sa-l lase pe strada, sau cine stie pe unde sta, ca nu-s stie de ce nu merge la scoala cand ar trebui sa fie acolo. Asta este o masura care se ia in general pentru copii rebeli si fara parinti, sau cu parinti iresponsabili.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum ai doar 15 ani, nu-ti fa probleme, ca poti sta inca 3 ani la Casa Copilului, supravegheata, daca parintii tai nu dau doi bani pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil o sa-ti scada niste puncte la purtare. (2)
Eu abia la vreo 200 de absente era s-o mierlesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostii...daca nu esti clasa a-11-a nu poti fi nici macar exmatriculat.

| Clockwork a răspuns:

La 10 absente se scade nota la purtare, la mine la liceu