| bianca37 a întrebat:

Ce as putea face ca sa pot dormi?
Nu ma ia somnul deloc de cateva zile stau in pat cu ochii inchisi incercand sa dorm chiar si cate doua ore si tot nu pot
Doar pe la ore tarzii, 4-5 dimineata

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Incearca sa bei ceai de musetel, lavanda sau tei.Acestea favorizeaza somnul deoarece te linistesc.Si evita sa stai pe telefon/tableta inainte de culcare (lumina albastra iti afecteaza negativ capacitatea organismului de a adormi).

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu te ajuta 5 litrii de lavanda bauta, cat de obosita ai fii trezeste-te la 8-9 maxim, si pune-te in pat la ora 21-22 maxim, ti-ai dat somnul peste cap, chiar daca te culci la 5 dimineata si te trezesti la 11 12 nu ai cum sa fii la fel de odihnita, incearca sa fii devreme in pat pana iti obisnuiesti iar corpul, daca te culci devreme, te trezesti devreme, si somnul e mult mai calitativ, ai mai multa energie.

| sammie a răspuns:

Trebuie sa incerci sa-ti schimbi programul de somn: fa-ti un dus de 20 de minute cu apa fierbinte, bea niste lapte cald sau o ciocolata calda, NU te mai uita pe telefon inainte sa inchizi ochii si sa vezi ce adormi.

| anonimgen a răspuns:

Pai inseamna ca corpul tau nu e obosit, la fel sunt si eu, ma culc tarziu)) ar fi mai bine sa iti gasesti ceva de lucru prin casa daca n ai somn, sau sa te uiti la ceva interesant pe Youtube, tiktok etc