| andreea_4134 a întrebat:

Ce as putea sa fac sa numai imi cada parul?

Răspuns Câştigător
| Georgyana98 a răspuns:

Stilul de viata dezorganizat, dar si o serie de afectiuni fac sa aiba de suferit podoaba capilara. Durata de viata a unui fir de par este de cateva luni. Capul pierde in mod normal circa 100 de fire pe zi. Daca observam o cadere excesiva timp de trei zile fara a-l spala, iar firele cad cu tot cu radacina, problema are cauze interne.

Factorii interni care duc la caderea parului sunt diversi: de la dereglari hormonale, anticonceptionale, alimentatie dezechilibrata, stres, medicamente; razele solare ori fibroza (intarirea fibrelor tesutului din jurul parului, care nu se mai alimenteaza, generand caderea parului). O cauza frecventa a caderii parului este utilizarea produselor de ingrijire sau coafat de o calitate inferioara ori a unui pieptane necorespunzator.

Remedii

Pierderea parului cauzata de factori non-genetici este reversibila in majoritatea cazurilor. Exista o serie de remedii menite sa stopeze caderea parului:

Masti capilare. Mastile le poti procura din magazine sau iti poti prepara una acasa, cu aproape aceleasi proprietati. Ai grija sa contina galbenus de ou, miere, ulei de masline, ulei de ricin, vitamina A, vitamina E.

Sampoane speciale. Mai multe marci de sampon ofera si versiuni impotriva caderii parului. In functie de ingrediente, alege o marca autohtona - ar putea fi la fel de eficienta ca un sampon scump.

Vitamine pentru par. Vitaminele destinate sanatatii parului si unghiilor au aceleasi ingrediente ca multivitaminele obisnuite. Poti obtine rezultate similare cu doze clasice de vitamine.

Dieta pentru un par sanatos. Grasimile sunt importante pentru un par sanatos si stralucitor. Daca ai parul uscat, adauga in dieta alimente bogate in grasimi: migdale si alune de padure, ulei de masline, peste gras. Incearca sa renunti la tigari si sa ai un program regulat de somn. Pe cat posibil, renunta la intinderea parului cu placa, vopsit sau incretit.

RETETE

Tratamente naturiste, la domiciliu

> Se folosesc doua linguri de ulei de masline, un galbenus de ou, cateva picaturi de lamaie sau o fiola de vitamina C. Omogenizeaza ingredientele si aplica-le pe parul curat; se acopera cu o casca de baie timp de 45 minute, apoi se spala cu sampon.

> Se amesteca 500 de grame de praf de cedru (de la Plafar) cu doua galbenusuri si cateva picaturi de lamaie. Se adauga pe radacini 15 minute, apoi se samponeaza. Tratamentul se repeta saptamanal.

1 răspuns:
| αℓγήα ツ a răspuns:

Foloseste ulei de ricin[vreo 2 linguri]cu galbenus. aplici la radacina parului sh lasi 30 min apoi speli parul:)
uite si alte sugestii aici:
http://www.util21.ro/......tretii.htm