| HaHaGirl a întrebat:

"Ce astepti cu adevarat de la viata?"
Aceasta este intrebarea pe care am primit-o de la un copil de 10 ani in aeroportul din Italia,un copil orfan,sarac,fara scoala,dezbracat, nemancat si lista continua.Copilul asta mi-a pus capac, am zis "eu nu stiu pentru ce traiesc" si am facut in exercitiu.
Astazi iti propun un mic exercitiu care-ti poate schimba viata, daca il iei în serios. În textul care urmeaza, am enumerat notiuni centrale, în jurul carora se misca structurarea vietii multor oameni. Pentru început, am introdus câteva exemple. Citeste totul în liniste si apoi noteaza în spatele fiecarei notiuni o interpretare concreta, corespunzatoare ce ti se potriveste.

Astfel, îti vei clarifica repede ce astepti cu adevarat de la viata si de la semeni si ce se întâmpla cu adevarat cu tine si în jurul tau. Cu timpul, vei gasi si alte concretizari care sa ti se potriveasca (sa aiba un sens pentru tine) si acest lucru nu poate fi decât benefic. În acest fel, îti creezi mai multe posibilitati de optiune constienta. Vei sti ca daca o anumita satisfacere concreta nu este posibila, vei apela la alta pe care s-a poti obtine în acel moment. Astfel, viata ta va deveni mai placuta, în ansamblu. Daca în mediul tau se vor gasi indivizi care te vor invidia fiindca, brusc, stii ceea ce vrei si reusesti sa obtii acest lucru, poti sa le dai si lor câteva indicatii.

Iubire
Exemplu: Cineva se simte iubit atunci când capata pe neasteptate un cadou (ce fel de cadou. cât de pretios si mpachetat
în ce mod?), daca la oferirea acestuia cineva îl priveste în ochi cu gingasie si aude cum celalalt îi spune cu o voce calda "Asta este pentru tine fiindca te iubesc ~" în acest timp, trebuie sa fie atins tandru pe corp, în cel putin un loc (care anume? Oare este indiferent unde?)
Ma simt protejat cand:
Exemplu: Cineva se simte protejat atunci când este culcat într-o baie cu apa la 38°C, cu un spumant din ace de molid (ce aroma anume? Încearca aroma! Câta spuma?) si apa calda îi ajunge pâna la gât. Usa baii trebuie sa fie închisa., trebuie sa auda melodia "Silent night, holy night…" si in încapere trebuie sa arda cel putin o lumânare alba asezata pe un suport (de ce format? ce culoare?) de ceramica omat cu flori.

Ma simt puternic cand:
Exemplu:Cineva se simte puternic tunci când simte ca masina sa (ce model? cum trebuie sa arate?) reactioneaza la actionarea pedalei de acceleratie (cum reactioneaza exact? Descrie sau demonstreaza-i practic celui care trebuie sa actioneze asa sau sa înteleaga cele relatate!) si-si mareste imediat viteza (cât de mult? exemplifica practic!). În acest timp, din instalatia stereo a masinii (care trebuie sa fie calitatea sunetului?) trebuie sa se auda o anumita muzica (care?) la o anumita intensitate (care?, exemplifica!)
Urmand exemplele mele poti incepe exercitiul!
Sunt fericit atunci când …
Stiu ca am succes, atunci când …
Ma simt satisfacut atunci când …
Simt tandrete atunci când …
Pentru mine, dezvoltarea constiintei se petrece când …
Ma tem atunci când …
Intru în panica atunci când …
Nu ma simt nesigur/a atunci când …
Simt forta atunci când …
Am încredere atunci când …
A creste înseamna pentru mine atunci când …
Sper sa va placa exercitiul si il recomand in general adolescentilor intre 14-18 in special, dar si oamenilor "mari"!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ma simt fericit cand donez plasma la centrul de donare (de sange), cand conduc si cand merg in oras cu bicicleta.
Tandretea nu o simt deloc.
Ma tem atunci cand rusii vor cuceri tot continentul european.
Intru in panica cand nu imi merg franele si sar cu masina in mare.
Simt forta cand dorm noaptea.
Am incredere cand gandesc pozitiv.
A creste inseamna atunci cand voi munci in domeniul meu favorit de munca si voi fi la casa mea cu alta masina, mai buna.

| thegatekeeper a răspuns:

Sunt fericit atunci cand pot sa ajut si cand fac ceea ce imi place.
Stiu ca am succes, atunci cand apar rezultate pozitive in urma activitatii mele si cand ma simt multumit de ceea ce am realizat.
Ma simt satisfacut atunci cand realizez ceea ce am (nu ma refer doar la bunuri materiale) si dupa ce ajut pe cineva.
Pentru mine, dezvoltarea constiintei se petrece cand invat ceva nou si cand capat o noua perspectiva asupra unui aspect al vietii.
Ma tem atunci cand trebuie sa imi asum un risc sau cand ma simt in percol (mai mult sau mai putin imaginar).
Intru in panica atunci cand sunt luat prin surprindere, cand ceva nu merge conform planului si cand intru in criza de timp.
Nu ma simt nesigur atunci cand stiu ceea ce fac, cand stiu ca fac ceea ce trebuie si cand am luat decizia corecta.
Simt forta atunci cand imi dau seama ca pot schimba foarte usor ceea ce ma nemultumeste sau ceea ce ma face nefericit.

Am incredere atunci cand urmez niste pasi pe care i-am mai facut si in trecut sau folosesc o solutie care s-a dovedit buna cu alta ocazie.
A creste inseamna pentru mine atunci cand aflu ceva nou sau invat ceva nou care ma ajuta sa ma dezvolt mental/spiritual.

| Mihaela1964 a răspuns:

Sunt fericita atunci când sunt alaturi de cei dragi.
Stiu ca am succes, atunci când am succes.
Ma simt satisfacuta atunci când pot ajuta anonim.
Simt tandrete atunci când vin acasa.
Pentru mine, dezvoltarea constiintei se petrece când ma gandesc ceea ce-am facut, cand merg la biserica sau ma rog.
Ma tem atunci când sunt pe cale sa actionez intr-un mod riscant.
Intru în panica atunci când...nu intru in panica.
Nu ma simt nesigur/a atunci când face ceva pentru prima data.
Simt forta atunci când sunt inconjurata de persoane care ma iubesc.
Am încredere atunci când sunt aprobata.
A creste înseamna pentru mine atunci când devin mai buna.

| slenderica a răspuns:

Sunt fericit atunci când … nu se mai pun intrebari cretine pe TPU

Stiu ca am succes, atunci când …

Ma simt satisfacut atunci când … conving pe cineva sa nu mai puna intrebari cretine pe TPU

Simt tandrete atunci când …

Pentru mine, dezvoltarea constiintei se petrece când … cineva nu mai pune intrebari cretine pe TPU

Ma tem atunci când … desi atentionati, oamenii pun intrebari cretine pe TPU

Intru în panica atunci când … oamenii continua sa puna intrebari cretine pe TPU

Nu ma simt nesigur/a atunci când … oamenii pun intrebari cretine pe TPU

Simt forta atunci când … citesc o intrebare care nu e cretina pe TPU

Am încredere atunci când … oamenii imi spun ca nu o sa mai puna intrebari cretine pe TPU

A creste înseamna pentru mine atunci când … TPU

| HaHaGirl explică (pentru slenderica):

Se pare ca esti unul dintre exemplele tampite pentru societate, traiesti virtual sau care e faza? vrei sa dovedesti ca esti prost, STAI CHILL SE VEDE DEJA!