| swetyGirl a întrebat:

Cum se ajunge la orgasm? Care sunt cele mai bune poziți? Si de ce nu mai simt nimica când o fac cu prietenul meu doar dintr-o anumită poziție se simte?

Răspuns Câştigător
| Suck a răspuns:

Despre asta el trebuie sa se documenteze, ori e incepator ori e cam slabut cu dotarea. Poate fi si din cauza ca poate nu mai il iubesti.

7 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Depinde cat de excitata esti, sau poate te-ai plictisit de el si vrei sa incerci ceva nou, e normal esti tanara

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te ai plictisit de el.

| RAY a răspuns:

Sau dus banii, sau dus orgasmele

| corbulalbrosu a răspuns:

Caută în:

toate secțiunile

APLICAȚII

Calculează câte calorii poţi consuma zilnic fără să te îngraşi, află greutatea ideală, verifică în calculatorul nutrițional nutrienţii și caloriile din meniul tău sau vezi informaţiile nutriţionale din alimentele preferate.
Calculator calorii
Calculator greutate
Calculator Nutrițional
Nutrienți și calorii
Prima pagină
Intrebari specialist

Lipsa orgasmului

Înapoi la Întrebări și Răspunsuri

Buna. Stimata dr. Iris Gogorici, Ma numesc Cristina, am 17 ani si as dori sa ma ajutati intr-o problema daca se poate. Cu ceva vreme in urma, (un an de zile) mi-am inceput viata sexuala si nu am reusit nici in ziua de astazi sa am orgasm. Am avut multe discutii cu partenerul meu legate pe aceasta tema tocmai pentru a afla cat mai multe despre corpul meu. In urma discutiilor, el a incercat de fiecare data sa puna in practica ceea ce incercam noi sa descoperim; pot spune ca am reusit sa-mi gasesc toate punctele, respectiv locurile sensibile ale corpului, care in timpul actului sexual imi provoaca aceea senzatie tulburatoare, nebuneasca, care duce la orgasm. Ma intreb totusi care e problema?! Uneori ma intreb, sa fie oare de vina varsta?! Tind sa cred, ca nu conteaza la ce varsta iti incepi viata sexuala, atata timp cat esti sigura pe tine ca iti doresti acest lucru, cunosti anumite lucruri teoretice despre sex si ai sentimente pentru persoana cu care esti. Ma insel oare?! E drept ca poate cu multe lucruri nu sunt atat de familiarizata, (ma gandesc ca nici nu am cum) atata timp cat sunt pe drumul de cercetare a lucrurilor practice la capitolul sex / dragoste; nu ca ar fi asta o problema, caci din acest punct de vedere ma consider norocoasa (prietenul meu fiind putin mai mare ca mine, 21 de ani, m-a ajutat enorm de mult). Totusi atata timp cat exista atractie intre noi, sentimente, placere, nu inteleg ce ma opreste?! Vad tot mai des la diferite emisiuni TV, in discutii pe diferite blog-uri, ca multe fete din ziua de astazi au aceasta problema, iar acest lucru ma cam sperie pentru ca sunt si eu una dintre acele persoane. As vrea sa inteleg putin situatia, sau macar sa am raspunsuri la aceste semne de intrebare care uneori imi tulbura linistea, pentru a nu deveni complexata de faptul ca inca nu am avut orgasm. Sper sa primesc raspuns de la dumneavoastra, va multumesc

Întrebare pusă de Cristina

Răspunsul specialistului

Dr. Iris Gogorici

Lipsa totala sau partiala a orgasmului (anorgasmia) este una dintre cele mai intalnite tulburari sexuale si reprezinta incapacitatea de a ajunge la orgasm, chiar si in urma stimularii adecvate.Cauzele anorgasmiei sunt considerate a fi in proportie de 90% psihologice.Anorgasmia se caracterizeaza prin absenta orgasmului si nivel scazut de excitatie sexuala, desi actul sexual sau alte activitati sexuale sunt percepute ca fiind placute.Se pare ca in cazul tau ar putea fi vorba de anorgasmie situationala care este aceea in care femeia ajunge la orgasm la o anumita forma de stimulare dar nu si la alta, sau cu un anumit partener dar nu si cu alt partener, sau numai in anumite conditii, sau numai cu un anumit tip de preludiu. De multe ori exista anumite cauze care inhiba orgasmul, cum sunt: oboseala, grijile emotionale, sentimentul de presiune in sensul de a avea un act sexual atunci cand femeia un doreste acest lucru, disfunctii sexuale ale partenerului. Poti avea orgasm simplu sau multiplu practicand orice pozitie sau in unele cazuri chiar si in situatia in care ai o imaginatie bogata, deci nu neaparat in urma unui sex.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Imi cer scuze, raspunsul nu este pentru aceasta intrebare

| corbulalbrosu a răspuns:

Lipsa totala sau partiala a orgasmului (anorgasmia) este una dintre cele mai intalnite tulburari sexuale si reprezinta incapacitatea de a ajunge la orgasm, chiar si in urma stimularii adecvate.
Cauzele anorgasmiei sunt considerate a fi in proportie de 90% psihologice.Anorgasmia se caracterizeaza prin absenta orgasmului si nivel scazut de excitatie sexuala, desi actul sexual sau alte activitati sexuale sunt percepute ca fiind placute.Anorgasmia situationala este aceea in care femeia ajunge la orgasm la o forma de stimulare dar nu si la alta, sau cu un anumit partener dar nu si cu alt partener, sau numai in anumite conditii, sau numai cu un anumit tip de preludiu. De multe ori exista anumite cauze care inhiba orgasmul, cum sunt: oboseala, grijile emotionale, sentimentul de presiune in sensul de a avea un act sexual atunci cand femeia un doreste acest lucru, disfunctii sexuale ale partenerului.In cazul tau se pare ca lipseste atractia sexuala fata de partener sau lipsa imaginatiei sexuale.

| swetyGirl explică:

De iubit il iubesc...dar nu stiu care ar putea fi problema! :-(