| UrsuletulDePlush a întrebat:

Ce carti de dezvoltare personala imi recomandati ( sunt fata si am 14 ani )
si care s-ar axa pe socializare si cum sa-ti invingi temerile?

3 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Nu cred ca poti gasi o carte suficient de generica [,] care sa iti arate cum sa iti invingi temerile.
Daca te referi la faptul ca nu prea ai prieteni (din postarea precedenta), nu o sa gasesti o care magica, pe care, dupa ce o vei citi, vei avea sute de prieteni. Lumea reala nu functioneaza asa.

Esti in clasa a 8-a, mai ai putin si intri la liceu. Acolo vei avea un alt colectiv, si vei avea noi sanse. Pana atunci, daca vrei sa 'exersezi' sa iti faci prieteni noi, incearca sa mai intri in vorba putin cu colegii din clasa ta. Exista zeci de metode de a intra in vorba cu cineva din clasa. De exemplu:
-Ba, ce bulangiu e profu' de mate
-Voi ati inteles ultima problema de la test?
-Cine vine cu mine la magazinul scolii sa-mi iau o apa?

Exista o gramada de 'pretexte' de a intra cu cineva in vorba happy

| oliviascarlett a răspuns:

Iti recomand sa citesti in primul rând, daca ai cum sa faci rost de ea "Cum sa-ti faci prieteni si sa devii influent" scrisa de Dale Carnegie. Ai aici putin din descrierea cartii: http://autoeducare.ro/tag/cum-sa-ti-faci-prieteni-si-sa-devii-influent. De asemenea poti sa întrebi la biblioteca sau la librărie pentru mai multe sugestii. Citeste si "Limbajul vorbirii" si "Limbajul trupului" de Allan Pease. Costa in jur de 14 lei.
Te pup!

| iamEmrys a răspuns:

Pe mine m-a ajutat "Levi Elekes" de pe youtube, stiu ca nu e carte dar mi-a schimbat radical viata