| Kanpeki a întrebat:

Ce credeti ca se intampla cu omul dupa ce moare? ( ajunge in iad sau in rai? sau ajunge in alta dimensiune? ) Poate exista si alte explicatii. Poate ca omul moare dar celulele din corpul nostru nu mor niciodata. Materia nu moare niciodata. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Stiintific, inima se opreste cu circulatie cu tot, creieru' nu mai functioneaza [ultimul simt care dispare e auzul asa ca cei de langa noi ar trebui sa fie vigilenti cu ce spun laughing ]. Daca esti credincios, chiar crezi, spui ca o sa ajungi in rai/iad, poate la inceput in purgatoriu. Nimeni nu s-a intors sa ne spuna unde a mers.
Biblia zice ca daca suntem cuminti, mergem in puf, daca nu, il vizitam pe Bau-bau la cazanu' cu smoala.
Eu prefer sa ma gandesc ca dupa ce murim, ajungem intr-un loc pe care ni-l creeam noi insine, cu rele, cu bune cu tot.
Daca celulele nu mor, de ce sunt mumiile uscate? Nu crezi ca ar fi trebuit sa ramana la fel ca si atunci cand respectivul a murit?
Cum zice prietena noastra Wikipedia, "materia (lat. materia = stofă, substanță) este un termen general pentru toate elementele care ne înconjoară și din care suntem alcătuiți și noi. Din punctul de vedere al fizicii, materia este sub formă de substanță sau câmp."
La ce materie te referi mai exact? Ca celulele mor, se stie clar. [probabil si cat am raspuns aici a murit un neuron]. Acuma nu sunt sigura daca atomii de ceva anume mor. Da' nu sunt sigura nici ca atomii au viata ca sa moara, deci... no comment.
Btw, exista alta dimensiune?! Mai repede merg pe teoria reincarnarii asa.

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu stiu altii cum sunt, dar eu una tare mi-as dori ca odata cu moartea sa se termine totul.Macar acolo sa fi linistit ca aici nici macar somnul nu mai e garantia linistii

| GuessWho a răspuns:

Ce intrebari ciudate`hlaughing

| AndreeaaaaX a răspuns:

Pai omul nu mai are cum sa ajunga in iad sau rai!

Doar sufletele lorbig grin

Si eu cred si sper ca sufletul meu sa ajunga in rai!

Asta iti doresc si tieebig grin

| ReveuseKaari a răspuns:

Celulele cu siguranţă mor. Cele care traiesc cel mai mult trăiesc maxim 120 de zile dacă îmi amintesc eu bine.