| Bubbulina_2682 a întrebat:

Ce detaliii ati putea sa-mi dati despre personalitatea varsatorilor?big grin

[Normal ca dau funda:*]

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

VARSATORUL, AQUARIUS - Semn de aer, fix (stabilitate), masculin (extrovertit), dominat de planetele Saturn si Uranus. Reprezinta picioarele Marelui Om, ceea ce semnifica functiile locomotorii ale omului. Piatra pretioasa: granatul, ametistul Zi norocoasa: miercuri Numere norocoase: 4 si 8 Culoare: albastru si verde Metal: uraniul Locuri prielnice: cele aglomerate, indeosebi orase Verb reprezentativ: "a sti" Aspectul fizic: statura mijlocie ori inalta, corp bine proportionat, figura prelunga cu un ten foarte curat, poate fi uneori foarte atragator. Zone erogene: gambele indeosebi, picioarele in general

Acest om simbolizeaza colectivitatea, fraternitatea intre oameni si comunicativitatea. Nativii sunt idealisti si sensibili, emotivi si cam extremisti in ceea ce priveste afectele lor, in sensul ca pot trece de la disperarea cea mai neagra la inflacarare si optimism contagios. Pentru fiecare reprezentant al acestei zodii conteaza foarte mult libertatea sa si implicit a altora, atat fizica cat mai ales spirituala. Aceasta le este conaturala si este poate partea lor ce mai pregnanta, mai ales in relatiile sociale, unde in general nu suporta constrangerile absurde. Aceasta nu inseamna insa ca nu-si asuma responsabilitati. Varsatorul este un tip foarte ingenios si priceput si e nascut sa fie inventator. Tot ce face e usor manevrabil si foarte util. Femeia acestui semn e recunoscuta in general dupa indemanarea cu care confectioneaza anumite obiecte necesare unui camin bine organizat. Independenti si activi, independenti si activi ei simt permanent nevoia de a face ceva util si e masura aptitudinilor pe care le au. Uneori insa le pare ca sunt nedreptatiti (ceea ce poate fi adevarat) si se cufunda intr-o apatie, din care vor iesi mai devreme sau mai tarziu cu forte reinnoite. Sentimentali, sensibili si emotivi, nu pun un pret exagerat pe viata lor sexuala, preferand sa vada un om dincolo de aspectul sau fizic, in latura sa intelectualaa si afectiva, si sa-i descopere calitati care sa-l faca un viitor bun prieten. Idealist, poate apare de multe ori ca o fire boema, neorganizata, refractara la o autoritate de tip burghez. De asemenea, aparentele il arata ca pe un individ bland, calin chiar, aceasta nefiind insa decat o masca pentru impetuozitatea si taria hotararilor sale. Nu e mai putin adevarat insa ca stie foarte bine sa fie delicat si sa dea dovada de tact, pentru a nu mai vorbi de permanenta sa nevoie de a se devota - calitati care tote la un loc il fac un prieten si un coleg de neinlocuit. Desi in esenta sunt avangardisti in tot ce intreprind, nu se poate trece ce vederea un anumit traditionalism, care ii face de multe ori sa apare arhaici, demodati. Morala lor este rigida, puritana, iar vederile lor in acest domeniu pot fi foarte inguste.Varsatorul este un exemplar in ceea ce priveste perseverenta si se va orienta cu frenezie spre activitati creatoare - valorificandu-si ideile, deseori geniale - sau umanitare - avand la baza un puternic spirit de devotiune si respectul profund pentru libertatea semenului sau.Cum orice medalie isi are si reversul sau, ei pot deveni violenti si agresivi in anumite imprejurari negavorabile si atunci tenacitatea ii face adversari de temut.isi iubesc mult copiii, insa nu vor deveni prea posesivi, ci vor prefera intotdeauna sa-i lase in libertate. Ei insa nu fac altceva decat sa aplice in continuare, intr-un mod extins, conceptia lor generala despre viata si lume. Isi fac usor prieteni si relatii datorita firii lor deschise spre social, spre celalalt, imprimand tuturor acestor raporturi un caracater amical, deschis, si ajungand foarte apreciati de catre ceilalti.

Profesii: Meseriile spre care se orienteaza sunt cele precumpanitor spirituale si mai putin cele fizice: savanti, scriitori, artisti, de foarte multe ori straluciti. Ii pasioneaza de asemenea tot ceea ce tine de mecanica si interesul lor poate trece si asupra sporturilor care au tangenta cu acest domeniu insa rar se aventureaza in sporturile ce presupun o intensa cultura fizica. Domeniul electronicii este si el fara mari secrete pentru nativ, ca si psihologia. Se poate pasiona de lucrurile oculte, misteriose, cu aplicatii in stiintele de frontiera.

Boli: Cum varsatorul vizeaza sistemul locomotor al omului, afectiunile de care poate suferii se localizeaza preponderent la glezne, precum si la sistemul nervos si circulatia sanguinaa, ceea ce inseamna: boli nervoase, artrite, varice, entorse, fracturi.

Barbatul varsator: Aspectul sau fizic poate fi sintetizat prin a spune ca este in general inalt, cu trasaturi usor efeminate, cu ochi frumosi si nelinistiti. Nobil, original si de aceea neinteles adesea, este un tip amabil, generos si care nu cunoaste furtunile sentimentale, valurile agitate ale pasiunii si geloziei. Nonconformist, antiburghez, isi interiorizeaza reveriile, ceea ce din exterior ii da uneori un aer ciudat. Loial in casnicie, ceea ce conteaza pentru el in ceea ce priveste jumatatea sa este ca aceasta sa-i fie o adevarata prietena, care sa resplateasca prin reciprocitate decotiunea si abinegatia sa in sanul familiei.Rareori si in cine stie ce imprejurare deosebita vom inalni un barbat din aceasta zodie care sa fie vulgar in vorba, gest sau fapta. Aceasta trasatura ii este cu desavarsire straina.Norocos, idealist si nu foarte practic, foarte imprevizibil si contradictoriu, plin de surprize, generos dar nu cheltuitor cu femeile, putin ipohndru si in orice caz, chinuit de cele mai diverse fobii, barbatul varsator este o personalitate adesea fascinanta.

Femeia varsator: Plina de farmec, este svelta, bine facuta, cu piciore frumose si o voce foarte placuta, cu ochii frumosi. Asemeni tuturor nativilor ea este mereu in avangarda, indreptata spre tot ce e nou si original. Viitorul si-l aseaza constant sub ochi iar mentalitatea sa e in stransa legatura cu aceasta conceptie. Draguta, amabila si miloasa, extrem de prietenoasa, este cu toate acestea o fire independenta.

2 răspunsuri:
| Mjdolhfi a răspuns:

Nativul Varsator este imprevizibil, imaginativ, dornic sa îsi dezvolte ideile. Poate fi o fire rebela si rece. Este un om neobisnuit. Planeta Uranus, care îl patroneaza, îi confera vioiciune si originalitate. Nativul Varsator este activ, deloc plicticos. Are multe idei bune. Este atras de tot ceea ce este vechi, tainic si indescifrabil.

Nativul Varsator este un progresist. Pentru el, viitorul a început deja. Desi este individualist, îi place societatea, în care straluceste. Apreciaza modul modern de viata si progresul înseamna totul pentru el.

Soarele prost aspectat indica încordare si instabilitate. Ciudateniile lui îl fac pe nativul din Varsator sa para excentric. Din cauza modului lui contradictoriu de a gândi si simti, ia uneori decizii incorecte si este deseori nedrept în aprecieri.

| alexy a răspuns:

Sunt visatori, multi dintre ei sunt artisti, ambitiosi, puternici, le plac mult culoarea albastra...