| Helene a întrebat:

Ce diferenta este intre ciclu si menstruatiestraight face?

Răspuns Câştigător
| happy_7964 a răspuns:

Menstruatia este hemoragia propriu zisa. Ciclul menstrual, in schimb incepe in prima zi a mentruatiei ( ziua 1) si se termina in ziua dinaintea urmatoarei menstruatii. Si apoi se reia. In general dureaza 28 de zile.
Cel putin asa stiam eu.

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ciclu (ciclu menstrual) este sinonimul cuvantului menstruatie. Menstruatia este hemoragie fiziologica din mucoasa uterina, care apare la femeia adulta in mod regulat si periodic, incepand din epoca pubertatii, cu intreruperi temporare in perioadele de sarcina si de alaptare, si pana la menopauza, cand dispare definitiv.

NOname
| NOname a răspuns:

Raspunsul meu este dat dupa o consultatie cu DEX-ul. Daca pana si DEX-ul minte, atunci nu stiu ce sa mai cred! oh go on Oare cine se inseala DEX-ul roman sau cineva de aici?winking

| luciana200972 a răspuns:

Sincer nici eu nu stiu intotdeauna am crezut ca sunt unu si acelasi lucru

| Gosh. a răspuns:

Acelasi lucru oh go on

| Helene explică:

Si eu stiam ca e acelasi lucru dar am vazut o intrebare in care zicea ca menstrutia e de 31 de zile si ciclul de 7straight face

| cr1st1n1k a răspuns:

Este acelasi lucru

| apaplata_7449 a răspuns:

Nici una

| apaplata_7449 a răspuns:

Normal se zice ciclu menstrual. unele fete zic doar primul cuvant ciclul iar altele spun doar menstruatie

| LoooVe <3 a răspuns:

E acelasi lucru.