| De_la_Păcănele_Bujor_1985 a întrebat:

Care e diferenta dintre ciclu si menstruație?

Răspuns Câştigător
| g00dmorning a răspuns:

Este acelasi lucru, doar ca varianta "ciclu" e varianta populara.
ciclu menstrual=menstruatie

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

MENSTRUATIA reprezinta perioada de cateva zile (numarul de zile poate fi diferit de la o femeie la alta) din cadrul fiecarui CICLU MENSTRUAL perioada in care se produce eliminarea menstrei din organism si reprezinta INCEPEREA CICLULUI MENSTRUAL. CICLUL MENSTRUAL reprezinta perioada de timp dintre 2 MENSTRUATII consecutive si poate fi REGULAT sau NEREGULAT, caracteristica ce nu se poate atribui si MENSTRUATIEI. Raspunsul primit este ERONAT/GRESIT si este folosit de unii ageamii mai putin educati sau de catre cei neinformati. laughing

| Tpuist a răspuns:

E același lucru. Ciclu mentrual.