| ralusweet a întrebat:

Ce e aia taurina? Am gustat un energizant si mi s`a spus ca are taurina. Ce este taurina?

Răspuns Câştigător
| mornea a răspuns:

Este o substanta (aminoacid). Se pune in energizante de obicei, iar in unele ca si Adrenaline vine combinata cu cafeina. Practic, e substanta ce iti da energie.
Nu e adevarat ca e extrasa din urina taurului, este doar un mit urban. tongue
Funda?

5 răspunsuri:
| GabiiHaș a răspuns:

E scos din fierea taurului, si se produc bauturile energizante, nicidecum pipi de taur.asa stiu eu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este o substanta aflata in urina taurului. Pe scurt ai baut pipi de taur

| MauiNight a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Taurin%C4%83
Dar energizantele nu au asa de multa taurina, mai mult chimicale. Este doar un mit.

| AlinDark14 a răspuns:

Pipi de taurhappylaughing

| someangel a răspuns:

Taurina este un acid aminoetilsulfonici prezent în secreția biliară. Împreună cu colina formează acidul taurocolic. Se prezintă sub formă de cristale albe, solubile. Acestă substanță este produsă și de organismul nostru, în special în mușchi, creier, inimă și sânge. O persoană care cântărește 70 kg are în mod natural aproximativ 70 g de taurină distribuită în tot corpul, adică de 70 de ori mai multă taurină decât o cutie de băutură energizantă, care conține 1000 mg.