| naty12 a întrebat:

Ce faci cand nu mai ai motive sa traiesti?

17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Le cauți.

| Rosé2402 a răspuns:

Ia-ti o carte interesanta, pune-te in pat si citeste. Ignora senzatia. E temporara. Sau asta fac eu cand ma simt asa. Oricum, sper ca ajuta :*

| NascutSaFiuTrist a răspuns:

Incerci sa gasesti macar un motiv de care sa te agati pentru a-ti continua viata. Fiecare Am avut perioade in care am simtit ca nu avem pentru ce sa mai traim dar cu putina speranta si putin ajutor de la familie putem trece peste orice. Un motiv bun ar fi acela sa te gandesti asa: Bine eu ma sinucid, scap de probleme dar in urma mea ramane o mama cu inima zdrobita un tata, fratii, surorile. Mama ta ce motiv ar mai avea sa traiasca daca tu nu ai mai fi? Si eu am fost ca tine si asta a fost motivul care m-a retinut sa-mi iau viata, de ce sa fiu egoist sa ma gandesc numai la mine? Cred ca este un motiv destul de bun. Sper sa vina zile mai bune in viata ta si sa nu mai gandesti niciodata asa.

| UdnasTrebor a răspuns (pentru NascutSaFiuTrist):

Daca ar fi sa las glumele si sa dau o explicatie serioasa, ar trebui sa spun ca in asemenea momente ar trebui sa ne gandim la Dumnezeu, sa credem in El si eventual sa mergem la biserica mai des.Trebuie sa avem grija si de partea spirituala nu doar de cea materiala sau de relatiile cu ceilalti.Este foarte importanta relatia cu Dumnezeu.Trebuie sa-ti gasesti linistea interioara.Asta este explicatia in probleme de genul asta.

| LolaLollita a răspuns:

Poate tu crezi ca nu mai ai motive, insa trebuie sa le cauti.
Viata nu trebuie sa fie o lupta, ea este un dar. Trebuie sa te gandesti la acele persoane care se lupta pentru cateva zile in plus de viata, pentru care fiecare clipa in plus este nepretuita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Mereu exista un motiv pentru a trai. Esti trista? Daca da, nu e din cauza ta. E din cauza celorlalti. Viata merge inainte, dincolo de cuvinte, nu? Capul sus!
BAFTA!

| Andeuta a răspuns:

Gandeste-te ca multi se lupta pentru viata lor si ar da orice sa traiasca, tu spui ca nu ai motive...

| Ƨirenia a răspuns:

Cauti motive

| mihaelaaaaaaaea a răspuns:

Traiesti fiecare secunda ca si cum ar fi ultima!

| UdnasTrebor a răspuns:

Te arunci de la etajul 9.winking

| NascutSaFiuTrist a răspuns (pentru UdnasTrebor):

Mata asa a facut? Fmm de ungur borat nu mai invata lumea la rau pisatule.Asa ai facut cu carnatu de fitu ca arata de parca e cazut in cap daca nu ma inseala privirea chiar are un cucui in frunte.

| UdnasTrebor a răspuns (pentru NascutSaFiuTrist):

Amice,daca tu "te-ai nascut sa fi trist" asta nu inseamna ca ceilalti nu mai au voie sa glumeasca.Eu dor am glumit la faza cu aruncatul de la etajul 9, nu credeam ca cineva il poate lua drept un sfat.Trebuie sa fi tampit sa consideri asta un sfat.
In final, mi-am dat seama ce "ungur borat" esti dupa felul cum te-ai exprimat si dupa felul cum gandesti(trebuie sa fi prost si sa ai minte de gainar ca sa crezi ca acela e fiul meu).Ai ratiunea afectata omule ( ratiune=minte, gandire).
Si inca ceva: Cu vocabularul asta nu esti demn de TPU.

| NascutSaFiuTrist a răspuns (pentru UdnasTrebor):

Amigo u ai facut o gluma cu un copil, el inca nu poate sa realizeze ce e bine si ce nu, gluma ta poate fi luata in serios si poate ai sa vezi la stirile de la 5 o fata de 12-13 ani care s-a sinucis. In plus nu trebuie sa-mi explici mie ce inseamna ratiune, nu cred ca ai u ani de viata cati am eu de scoala copile dar nu sufar retardatii care intra si lasa niste sfaturi de rahat sau "glume" cum le zici u.Acum vreau sa stiu si eu ce inseamna " minte de gainar" pentru tine, macar sti definitia gainarului ce este un gainar?

| UdnasTrebor a răspuns (pentru NascutSaFiuTrist):

In primul rand ma bucur ca acum ai vorbit mai frumos.In al doilea rand vreau sa terminam cu contraargumentele jignitoare.TPU este prntru a ne ajuta, a ne face sa trecem peste.Cand vad oameni cu moralul la pamant incerc sa-i amuz? Poate "gluma" mea nu a fost un ajutor prea stralucit. Daca mai apar "retardati"cu explicatii care ti se par nepotrivite, incearca sa-i abordezi ca un om cu "scoala". Majoritatea neintelegerilor apar atunci cand unii ii inteleg gresit pe altii.Mie nu imi place sa ma cert cu oamenii, dar daca sunt sacait... Te rog sa ma ierti daca am fost grosolan. Bafta si multa fericire!

| NascutSaFiuTrist a răspuns (pentru UdnasTrebor):

Si eu sunt o persoana pasnica si nu imi place sa ma cert cu alti dar chiar am fost deranjat de acel comm pentru ca e doar un copil si nu poate sa faca diferenta intre bine sau rau ca noi care suntem adulti. La randul meu imi cer scuze ca am depasit masura poate am fost putin deplasat dar cred ca ai inteles de ce am avut acea reactie.Sa fi sanatos!

| Lovemewell a răspuns:

ITI TAI VENELEE! Glumeam, keep calm. Asculta si tu niste muzicawinking