| TKT77 a întrebat:

Ce facultate să aleg ( din nou )?

Bună!
Am terminat Științe ale Naturii la cel mai bun Liceu din orașul meu și am dat la Babeș Bolyai - Filosofie ( Cluj ), însă toată lumea mă sâcâie la cap că ar fi trebuit să dau la o facultate mai puternică și mai bună, și normal, la un alt domeniu ( sunt în primul an ).

Adevărul este că am dat aici fiindcă mereu am fost pasionată de filosofie, dar parcă îmi piere și mie tot cheful când mă uit în jur și văd că doar banii contează și prestigiul unei facultăți. Dacă zici că ești la filosofie se uită lumea la tine de parcă ai fi venit de pe Marte și ai 70% șanse să îți bage toți un banc cu muncitul la McDonalds.

Dacă aș merge la o altă facultate, mi-ar fi cam indiferent unde dau, deoarece nici una nu o voi face cu plăcere. Dacă voi merge pe principiul profitului, atunci chiar nu-mi pasă dacă este Economic, Drept sau Matematică, fiindcă oricum mi-e scârbă de toate, dar asta este și dacă asta contează, atunci mă gândesc să o fac și pe asta.

Oricum, în principiu, voi ce mi-ați recomanda? Să dau la vreo facultate de Management, Business, Economie, Marketing, etc.? Mie sincer mi se pare că toată țara este în rahat și da, teoretic aș avea mai multe șanse în aceste domenii, însă practic mi se pare că sunt doar niște facultăți cu nume promițătoare, însă la sfârșit vom fi toți în același șanț și doar cei norocoși din fiecare domeniu vor face ceva.

Voi ce părere aveți? Dau fundă și de toate, aș fi foarte mulțumită dacă în schimb cineva ar lua serios întrebarea aceasta și ar avea și destule resurse/idei încât să-mi deie niște sfaturi valoroase.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Parerea mea este ca ai putea sa mai dai la inca o facultate de genul celor mentionate de tine mai sus si sa faci doua. Ai putea combina astfel ceea ce iti place si ceea ce ar trebui sa faci.
Intr-adevar este greu sa iti gasesti un job la noi, cu orice facultate facuta. Insa ceea ce am observat este ca un avantaj major al facultatii sunt relatiile pe care ti le faci. Cand esti in facultate intri in contact cu multe persoane care lucreaza ori au lucrat in domeniul pe care il predau. Daca te faci remarcata din timpul facultatii iti maresti sansele de angajare cu mult pe un post pe care ti-l doresti.
De asemenea, internshipurile in cadrul a diverse companii si institutii. Perioada de practica. Colegii care se angajeaza in alte institutii si care te pot recomanda. Profesorii de pot recomanda. Toate acestea sunt oportunitati pe care o facultate cu o aplicatie practica, de genul marketing, ti le ofera. Te ajuta sa intri pe piata muncii mult mai usor.
Din pacate filosofia nu se mai foloseste in zilele noastre. Singura zona in care poti intra studiind obiectul acest este in invatamant. Insa daca te tenteaza sa lucrez in invatamant, in cel mai bun caz ca profesor universitar, ai putea incerca sa faci doar facultatea de filosofie. Insa pentru a ajunge profesor univeristar cu un salariu decent va trebui sa mai faci si masterul si eventual sa dai si un doctorat.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tu faci ceea ce iti place cu adevarat nu te lua dupa gura lumii, lumea isi da cu parerea nu stie e cu ce se mananca painea la filozofie, daca nu ai avea noroc in RO cu facultatea asta sigur ar fi sanse prin strainatate sa gasesti ceva in domeniu. Esti deja inscrisa nu are rost sa te lasi.

| SorinTudor a răspuns:

Daca vrei sa iti deschizi un business da, poti face o facultate de genul dar trebuie sa te gandesti bine inainte sa dai banii si sa pierzi vremea...trebuie sa te gandesti ce vrei sa faci...pentru ca nu mai poti da timpu inapoi.