| Ramo137 a întrebat:

Ce facultate sa aleg dupa liceu?

Ma gandeam la psihologie dar degeaba daca nu se castiga prea bine ...si trebuie sa fac practica pe nebunii de la 9.

Ori asistent veterinar, dar nu prea stiu cum sta treaba aici. Ce ar trebui sa fac...si salariul.

Un sfat ceva?

Dau funda!

Voi la ce fac. sunteti? Cum este?

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu sunt la Electronica si Telecomunicatii. Si acum pe sem 2 mi-am dat seama ca este infernal de greu. Dar daca o termin o sa am serviciul asigurat.

| MgdDroopy a răspuns:

Clar, nu psihologie. Psihiatrul trateaza "nebunii de la 9", nu psihologul. Dacă nu ai rabdare sa faci practică atunci clar nu o sa ai rabdare o viață cu persoanele care au nevoie de intelegere si indrumare. O meserie care necesită lucrul cu oamenii, cu sufletul lor, cu viața lor nu se alege in funcție de bani. Chiar dacă ei sunt importanți nu cred ca te-ai duce la un medic care te tratează in funcție de cati bani ii dai, fără să aibă un pic de milă, rabdare, înțelegere și grijă de tine.

Cat despre asistent veterinar nu trebuie sa te chinui prin facultate. Desi nu recomand cursul, ci facultatea. Daca tot o faci o sa devi medic veterinar.
Uite un curs de asistent veterinar (fara sa ii fac reclama, primul aparut pe google) http://www.scoaladetehnicieniveterinari.ro/cursuri.html

Uite un mic ajutor pentru inspirație https://studentincapitala.wordpress.com/......acultatea/

Bafta!

| Ramo137 explică (pentru MgdDroopy):

Deci doar 12 clase, nu neaparat si diploma de bac pentru asistent veterinar?
Si la psihologie...da am multa rabdare si sunt calma, blanda...dar nu stiu ce sa zic, mi.ar face placere mai mult sa ajut animalele happy.
Ms mult de raspuns!

| MgdDroopy a răspuns (pentru Ramo137):

Eee. Si bacul. Suna si tu si intreaba.
Totusi recomand facultatea. Lasă lenea si învață. Cursuri de 8 luni poti face si dupa o facultate, ca respecializare.
Acum imi pare rau pentru că am spus despre curs.