| sasha a întrebat:

Ce idei aveti pentru cel mai tare bal al bobocilor? ce va impresionat la un bal? ajutati-ma trebuie sa organizez si eu unu si nu am idei big grin ...mersi mult!

Răspuns Câştigător
| oanamaria a răspuns:

Pe mine pantomima mi se pare partea cea mai tare la un bal:)
http://www.youtube.com/watch?v=b6PDt72BtAg

apoi vreo scena de teatru comica, sau cand se pun probe comice concurentilor pentru titlul de miss si mister,

3 răspunsuri:
| Butsilee a răspuns:

Sunai pe cei de la kiss fm si o sa fie...:X wow! day dreaming super!

| string a răspuns:

Hmm... acum vreo luna de zile am avuit ocazia sa vorbesc cu o persoana care, cu multi ani in urma, a participat la o petrecere studenteasca (in SUA) organizata un pic mai aparte. Despre ce era vorba:
- o parte dintre studenti erau pasionati de dezvoltare personala, a manifesta in realitate intentiile, adica ce anume ai de facut ca ceea ce vrei tu sa se implineasca.
- acesti studenti au avut ideea ca tema petrecerii sa fie "cine vei fi tu peste 5 ani". Cererea a fost ca toti sa vina la petrecere ca si cum ar FI DEJA acea persoana, ca si cum visurile lor s-au implinit deja. Si sa se poarte cat mai convingator, sa joace acel rol cat mai in detaliu.
- de exemplu persoana cu care eu am vorbit visa sa scrie o carte si sa devina faimos. Un coleg dorea sa devina jurnalist la CBS si a venit imbracat asa cum credea el ca ar trebui sa fie + un microfon de plastic cu un cub de identificare similar celor de la CBS. Si toata petrecerea s-a tinut de interviuri si stiri happy
- si toti au avut o mare curiozitate: functioneaza crearea realitatii asa sau nu?
Ce s-a intamplat mai departe: peste 5 -6 ani, persoana (care mi-a povestit) scrisese cartea si devenise cunoscut. Fusese invitat la o conferinta sa tina un discurs legat de tema cartii; organizatorii l-au anuntat ca are 3 cereri de interviuri, sa mearga la sala X ca acolo sunt jurnalistii. Cand a ajuns in sala, unul dintre jurnalisti s-a indreptat glont catre el, s-au lat in brate si i-a apucat plansul. Ceilalti nu pricepeau nimic, doar auzeau "A functionat! A functionat!" Jurnalistul era de la CBS, era fostul coleg de studentie, cel care venise la petrecere si jucase rolul de jurnalist.
Povestea a devenit relativ faimoasa (stiu ca a fost introdusa intr-un curs legat de manifestarea intentiilor); din cate stiu, la verificarea celorlalte persoane care au fost la petrecere, TOATE implinisera ceea ce au creat cu 5 ani in urma... si toate uitasera ca EI au fost cei care au creat!
Am vorbit cu o profesoara de liceu ( a fost 45 de ani profa si diriga) si a scos dintr-o sacosa pusa bine intr-un dulap un morman de hartii provenite de la diverse generatii. Ceea ce au creat copiii la intrarea in liceu si la terminarea liceului. Si a tot povestit de multi dintre ei; TOT ce au creat copiii, totul s-a implinit. Darera clar doar pentru profesori, copiii uitasera ca ei au fost cei care au declarat ca vor fi peste tz ani. Am intrebat-o pe profa de ce nu li se spune copiilor despre asta? Raspunsul m-a naucit: "probabil ar crede ca am luat-o razna si nu pot sa le spun asta. Doar le spun sa fie atenti ce viseaza pentru ei".
Deci ce zici de un bal "concurs", in care fiecare creaza cine este, cum este peste 4 ani? Si sa aveti totul inregistrat, indosariat si sa comparati cu realitatea de peste 4 ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am vazut cea mai mare bataie a bobocilor. cand eram mic si pasteam bobocii. s-au batut pentru un iaz.