| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna mai exact sa tii post pentru cineva sau ceva? ce trebuie sa faci, doar sa nu mananci nimic si sa te rogi? ar trebui sa te rogi ceva anume... sau pur si simplu ceea ce simti?

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isaia58:5-7

| Holiday a răspuns:

Inseamna sa faci un lucru total inutil, care nici nu ii va imbunatati in vreun fel situatia acelui cineva, si nici nu va rezolva vreo problema.

| Ben00 a răspuns:

Nu prea e cazul de post pana la Inaltare, doar daca iti spune un preot.
sunt o multime de rugaciuni pentru apropiati. vezi intr-o carte de rugaciuni sau pe net, cu gogu

| RaduMD a răspuns:

A tine post pentru cineva sau ceva inseamna a tine post intr-o zi (sau mai multe) care nu este zi de post si a consacra acest efort pentru cineva sau ceva. Concret, inseamna a-i spune lui Dumnezeu ca tii post pentru acea persoana sau cauza, iar apoi, la sfarsitul zilei sau zilelor, a-i multumi ca ai putut duce postul la bun sfarsit.

Este bine ca asemenea posturi neobligatorii sa fie facute sub ghidajul unui indrumator spiritual. Nu neaparat preot, poate fi si un laic avansat in credinta.

| Holiday a răspuns (pentru RaduMD):

"...poate fi si un laic avansat in credinta."

LAÍC, -Ă, laici, -ce, adj. (Adesea substantivat) Care este din afara religiei și a tagmei bisericești, specific acestui domeniu; mirean, lumesc. ♦ Fig. (Fam.) Care nu cunoaște, nu este inițiat intr-un anumit domeniu. [Pr.: la-ic] — Din fr. laïque, lat. laicus.
Sursa: DEX '09 (2009)

Deci, cum poate fi laicul "avansat in credinta"?!?
Sub indrumarea unei persoane laice poti eventual tine o cura de slabire sau detoxificare.

| RaduMD a răspuns (pentru Holiday):

Laic, in sensul celor scrise de mine, este un credincios care nu e preot. Spre exemplu, Sf Vasile a fost preot, iar Sf Gheorghe a fost laic. Si, crede-ma, ar fi foarte, foarte bine sa avem toti un indrumator avansat in credinta precum Sf Gheorghe.

| Holiday a răspuns (pentru RaduMD):

Nu exista "laic" in sensul celor scrise de tine. Mai e unul pe aici, tot credincios ca tine care tot asa inventeaza sensuri ale cuvintelor...

Si bine ca nu avem toti indrumatori de genul asta, si asa sunt destui ca tine in Romania si rezultatele se vad.

| RaduMD a răspuns (pentru Holiday):

Pentru a intelege sensul cuvintelor, e bine sa folosesti dictionare care au trecut proba timpului. De exemplu:
http://www.merriam-webster.com/dictionary/laity
sau
http://www.larousse.fr/dictionnaires/francais/la%C3%AFque/45930

| Holiday a răspuns (pentru RaduMD):

Cand vorbesti limba romana folosesti cuvintele asa cum sunt in dictionarele limbii romane. In toate limbile exista cuvinte preluate din alte limbi si care au semnificatii putin diferite sau nu au toate semnificatiile din limba de origine.
Si cum in limba romana inseamna exact ce ti-am zis, discutia e inchisa.

| RaduMD a răspuns (pentru Holiday):

Omule incapatanat, de ce nu deschizi DEX-ul? Vei gasi sensul de: "(cel) care nu face parte din rândul clerului; lumesc; mirean".

Inca o data: Sf Vasile era preot, deci nu era laic. Sf Gheorghe era laic si nu preot. Cat ai fi de capos, si tot ar trebui sa pricepi o banalitate ca aceasta.

| senjin235 a răspuns:

Da-mi mai multe detalii pentru un raspun concret. Situatile pot fi diferite cunosc un preot caruia îi pot expune problema.

| anonim_4396 explică (pentru senjin235):

Lasa-mi mesaj privat terog... si iti spum mai multe acolo

| senjin235 a răspuns:

Da-mi mai multe detalii!