| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Ce inseamna sa postesti pana la urma?
bunica mea spune ca nu trebuie sa mananci anumite lucruri, ieri chiar m-a facut sa rad cand mi-a cerut cutitul si m-a intrebat daca am taiat salam cu el pentru ca ea tine post rolling on the floor))
la religie ni s-a spus ca trebuie sa fim si mai buni in perioada de post, chiar daca nu ne abtinem de la anumite alimente si mi se pare o prostie ca "te-ai spurcat"(asa spune bunica) daca mananci ceva ce nu e de post si nu ai stiut pentru ca tu vrei sa ti si nu ai intentie...
comentati si voi

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Chestia cu postitul avea justificări medicale cu mulți ani în urmă.
În societatea actuală nu mai se justifică.

| danay72 a răspuns:

Important e asa cum ai spus sa fim oamenii care aplica principiile biblice, decat daca mancam sau nu ceva.De fapt Dumnezeu se uita la inima noastra, nu la stomac.Isaia58:4-7

| Lizzu a răspuns:

Credinta nu are legatura in viziunea mea cu postul si actiunea de a tine post si de a nu ingera alimente considerate " spurcate" in anumite zile.

Mi se pare fara rost. Daca vrei sa arati ca esti bun si credincios, poti fi prin comportament fata de altii, prin vorbe si actiuni.
Faptul ca mananci sau nu mananci "de dulce" nu te face mai bun sau mai rau... raised eyebrows

Dar daca asa e lumea setata, nu ai ce-i face. Nu cred ca daca mananci alimente pacatoase in zile de post te taie cineva sau iti ia dzeu capul.
Capul ti-l iau semenii cand te judeca ca nu esti evlavioswinking si nu o fiinta suprema.
Ce conteaza pentru fiinta aia ca nu mananc eu sau ca mananc?

Dar fiecare cu gandirea lui...

| Maxim96 a răspuns:

Postul obisnuit e abtinerea de la mancare de provenienta animala,sunt ingaduite doar cele de provenienta vegetala.Dar postul nu inseamna numai abtinerea de la mancare, ci si de la vorbe desarte, minciuni, barfiri, fapte rele.Acesta e postul bineplacut lui Dumnezeu.
postul e benefic si pentru sanatatea trupeasca, caci ne curata organismul, slabim putin, ne mentinem in forma, ne purifica corpul si sufletulhappy

| NGheorghe a răspuns:

Bunica ta ar fi religioasa daca ar zice: " nu trebuie sa mananci anumite lucruri otravitoare sau care provoaca dureri si boli", dar cum ea vorbeste cu: "nu trebuie asta, nu trebuie cealalta", nu se poate deduce nimic altceva decat ca ea te indoctrineaza ca sa ramai dependenta de ea si dupa ce ajungi la maturitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nevoie.de comentarii.cine vrea sa afle are o mie de posibilitati de a se informa despre post, si rolul mancarii in post.

| andrei a răspuns:

Postul nu inseamna sa nu mananci carne, dar sa salivezi in fata ei cateva saptamani si dupa sa pui 10 kg in trei ore. Postul trebuie sa fie un fel de pauza de la unele lucruri mai putin bune pe care le faci.

| Dumniezău a răspuns:

Toata chestia asta cu postul e facuta ca sa infometeze lumea.

| Strikey a răspuns (pentru Dumniezău):

Sa infometeze lumea. Am mai auzit o prostie laughing, si e de plans nu de ras.
Pana si savantii au demonstrat ca postul iti face viata mai lunga si distruge celulele cancerigene. Si nu infometezi, caci cand mananci o leguma, un fruct, e mult mai sanatos decat cand bagi carne si tot felul de salamuri in tine si te miri de ce ai tot felul de boli.