| Marymari678 a întrebat:

Ce înseamnă cand un barbat se uita fix in ochii tai și nu clipeste deloc, si se uita de fiecare data când te vede?

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Cofrunta-l direct si intreaba-l daca are nevoie de ochelari sau ceva de genul. Nu exista un motiv anume, poate sa difere de la om la om. Poate nu te suporta, poate ii place de tine si crede ca daca se holbeaza ca psihopatul iti atrage atentia sa il abordezi tu pe el, poate e doar cretin, poate nu te cunoaste personal si e doar curios.

| Mosotti a răspuns (pentru siriusblack98):

Ce rost are sa-l intrebe? Uitatul nu e interzis, asa ti-i zice. Sa-l lase sa se uite, ce treaba are el?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Mosotti):

Ea face ce vrea, totusi daca o deranjeaza treaba asta si o considera o problema, trebuie rezolvata situatia si clarificata.

| Mosotti a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu are cum sa rezolve si daca o deranjeaza, el are castig de cauza, iti zice ca uitatul nu e interzis si ca ce treaba ai tu? Daca o deranjeaza sa nu se uite ea la el, sa-l ignore.
Dar cred ca poate si ea il cam place de o mananca atat chestia asta.

Ia intreaba tu o fata daca s-ar uita unul la ea dar nu i-ar face nimic, ce zice? O sa zica "mi se rupe, dar nici nu stau sa-mi bat capul ca se uita, e treaba lui". Adica nu are de ce sa o deranjeze daca aia nu are treaba cu el deloc.
Probabil ea vrea sa afle daca o place ca sa stie daca o avea vreo sansa, nu stiu.

| Marymari678 explică (pentru Mosotti):

Frățioare, mă mănânc cu chestia asta de cateva luni, normal ca ma deranjează, devine enervant și jenant, hai am înțeles te uita o data de doua ori, da devine din ce în ce mai ciudat prea se uita, ma enervează, m-am saturat de chestia asta sincera sa fiu

| siriusblack98 a răspuns (pentru Mosotti):

Ti-ai primit si raspunsul direct de la autoarea intrebarii happy De vreme ce nu cunoastem persoanele si/sau cum ar reactiona fiecare ( ca nu e toata lumea ca noi ) zic sa nu ne mai facem scenarii.

| Mosotti a răspuns (pentru Marymari678):

Nu ai ce face, obisnuieste-te asa. Nu incalca nici o regula sau vreun drept legal.
Iar daca il intrebi, o sa-ti zica acelasi lucru.
Tu ai o problema ca prea dai multa atentie la chestia asta, in mod inutil, mai ales ca nu se poate rezolva.

| Mosotti a răspuns (pentru siriusblack98):

Pai nu este nevoie sa cunoastem acea persoana, concluzia e ca nu are ce face, mai mult de aia am zis sa il ignore.
Legea e de partea lui, legal nu are ce-i face, iar daca il intreaba, ala abia astepta sa o intrebe sa incerce sa se bage pe ea si mai rau e apoi pentru ea, ca el stie ce are de facut sa nu aiba probleme.

O sa ii zica ce ii zic si eu "uitatul e interzis cumva domnisoara?", ea apoi "pai ma deranjeaza".
Apoi el "ete na, ce sa zic", sau "aaaa, deci iti place nu?".
sau "Vai dar ce draguta esti cand te superi".

Sa nu cumva sa se duca sa-l intrebe! Ptr ca ala nu gandeste ca ea chiar sincer vine sa ii zica ca o deranjeaza, o ia ca vrea sa se bage in seama cu el pentru altele (cum multi barbati tampiti gandesc). Atata asteapta ala, sa vine ea la el sa il intrebe de aia si aia.

Are dreptul sa se uite cat vrea si cat de fix vrea, nu exista scris in lege ca este ilegal.
Nici sa te filmeze nu e ilegal, in spatiul public nu ti se poate garanta intimitatea, darmite uitatul?!
Doar in spatii private nu ai voie sa filmezi fara acord.

Ca ce stii tu ca filmeaza panoramal adica trotuarul cu toti oamenii si cladirea din fata sau are zoom pe tine? Nu stii.

Deci sa se obisnuiasca cu uitatul aluia si sa fie okey, ca daca incepe ala sa o ia asa, se va enerva mai tare, ala va zice ca e mai simpatica cand se enerveaza mai tare si ce iese?
Tot ea placa cu nervi de acolo.
Sau in final poate sa o si dea dracu "da-te fa... dracu mars", asta daca simte ca nu ii iese treaba.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Mosotti):

Mna, asteptam feedback atunci din partea autoarei intrebarii sa vedem ce decizie a luat si cum a decurs big grin

| Mosotti a răspuns (pentru siriusblack98):

Nici nu are ce decizie sa ia decat sa isi vada de ale ei si sa-l ignore, ca altfel chiar e posibil sa se enerveze mai tare si nu este cazul zic eu.
Am impresia ca a cam inteles ce am spus, si o mai fi intrebat si pe altii care i-au spus la fel.

20 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Poate insemna 1000 de lucruri, tot ce spunem aici sunt simple speculatii, barbatii tind sa se holbeze fara sa isi dea seama cand plac pe cineva.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate isnemna orice, ori ca te place ori ca-l irita prezenta ta.
Daca doar se uita si nu te saluata ori nu-ti spune nimic, atunci tind sa cred ca doar il irita prezenta ta.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Chestie cu infruntatul, ia sa vina cineva la mine si sa-mi zica de ce ma uit la acela, sa vedem ce o sa-i zic, si ce o sa rezolve cu asta?
Cam azi am intrebat si familia si prietenii.

O sa ii zic frumos "si daca ma uit ce? Am dreptul acesta, nu iti place, nu te uita la mine ca ma uit, iar daca te deranjeaza, asta este, pe domeniul public nu ti se garanteaza intimitatea, scrie si in lege".
Si ce rezolva? Mai rau se enerveaza.
Asta ii vrei tu fetei?

Ce o sa zica ala poate (daca nu zice ca mine si ca ai mei) "imi place cum arati si ma uit, ce e frumos si lui dzeu ii place, nu vad unde este problema?", la o adica zic.
Cum sa te duci la x sa ii zici ca de ce se uita? Doamne fereste...si tu.
Cand tu nu ai voie sa ii zici nici daca filmeaza pe domeniul public.

Mai ales ca stie de ce se uita, ce rost are sa mai intrebe? Iar daca nu stie, i-am zis noi acum, mi se pare ca a mai postat, o fi cea cu soferul de autobuz.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna ca e ciudat

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Cand iti place ceva te cam uiti, nu e ciudatenie in general. Poate o place.
Nu stiu de ce as crede ca si ea il cam place, altfel nu si-ar fi batut capul sa isi puna problema de ce se uita ala, ar fi ignorat treaba, era indiferenta. Dar e doar o banuiala.

| Marymari678 explică (pentru Mosotti):

Nu știu, dar mie mi se pare extrem de ciudat, odată eram cu niște prietene și el era prin jur și l am surprins în timp ce se holba la mine, voiam sa le spun ceva și când l am zărit privindu-mă am tăcut instantaneu, și mi am schimbat privirea, după sa mai holbat puțin la mine și a plecat, nu știu ce sa mai zic și ce sa mai cred, sincer va zic

| Mosotti a răspuns (pentru Marymari678):

Lasa-l in pace sa se uite, mi se pare ca ai mai zis, e soferul de autobuz?
Sincer, arata bine?

| Mosotti a răspuns:

Te place, nu e clar? Nici nu mai era cazul sa intrebi.
Lasa-l sa se uite, nu ai tu treaba, uitatul nu e interzis.

| blairelovesmusic a răspuns:

Exista multe motive... poate sa fie indragostit de tine, poate sa fie un ciudat, poate sa te urasca, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| GIGIBOIERUL11 a răspuns:

Se numește holbat, Dar se poate sa albă și alte gânduri ai grijă